Mayıs Ayında Altın Fiyatları

 Mayıs Ayında Altın Fiyatları

Altın fiyatları son zamanlarda yeniden hareketlendi. Bunun sonucu olarak yatırımcıların zihninde Mayıs ayında altın fiyatları hakkında sorular belirmeye başladı.

Dünyayı etkisi altına alan pandemik korona virüs salgınından ötürü dünya piyasaları çok da sağlıklı işlemiyor. Geçen sene salgının ilk dalgasında ortaya çıkan fiyat hareketleri neredeyse tüm ekonomilerin istikrarını dinamitlemişti. Bunun sonucu olarak yatırımcılar için kadim bir güvenli liman olan altın hatırı sayılır bir miktarda değerlenmişti.  Salgına karşı başlayan çalışmalar ve yapılan açıklamaların ardından bir miktar gerileyen altın fiyatı Mayıs ayı başı itibari ile tekrar bir ivme yakalamış görünüyor.

Geçen haftayı 485₺ ve 1830$ seviyelerinde kapatan değerli metal şu saatlerde Asya piyasalarında ilk verilere göre 486₺ ve 1835$ civarında fiyatlanıyor.

Peki bu hareketleri grafik üzerinde incelediğimiz zaman mayıs ayında altın fiyatları ne olur sorusuna nasıl bir cevap bulabiliriz? Yazının başında da belirttiğim üzere altın fiyatı uzunca bir süre kayda değer hareketler yerine küçük kanal hareketlerinde bulundu. Bir süre 400-420₺ civarında seyreden hareketlerini Nisan ayında bir miktar yukarı taşısa da önemli bir psikolojik eşik olan +480₺ bandına bir türlü yerleşemedi.

Pandeminin uzaması ve Hindistan gibi önemli talep piyasalarında yaşanan sıkıntılar sonucu Ons fiyatı, Türkiye’de kurulmaya çalışılan istikrar ortamının gecikmesi sonucu da Dolar kuru yükselmekte ve bu altın fiyatını iki taraflı beslemektedir.

Sözün özü; Ciddi bir gelişme olmadığı ve Türkiye tarafından da kayda değer bir müdahale oluşmadığı takdirde Altın fiyatı için yarın gündüz paylaşacağım direnç noktaları bu hafta sonuna kadar ciddi bir baskı yaşama potansiyeli taşımaktadır.

 

Yasal Uyarı Burada paylaşılan bütün yorumlar teknik analiz amacı taşımaktadır ve kesinlikle yatırım tavsiyesi ve yatırım danışmanlığı niteliği taşımamaktadır. Yatırım kararlarınız tümüyle sizi bağlamaktadır.  Aksi durumda kuyumcularindunyasi.com hiçbir surette sorumluluk kabul etmeyecektir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap