Vitrin Kuyumculuğu Ustalık Belgesi Başvuru Tecrübem

 Vitrin Kuyumculuğu Ustalık Belgesi Başvuru Tecrübem

Yeni bir yazıya başlarken herkese selamlarımı ve sevgilerimi sunuyorum. Bu yazımda sizlere vitrin kuyumculuğu ustalık belgesi başvuru tecrübemi paylaşacağım.

Bildiğiniz üzere Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan “Kuyum Ticareti Yönetmeliği” şartlarından biri de “Yetki belgesi” zorunluluğu. Bu belgeyi almak için ustalık belgesi olan en az bir kişinin istihdamı şartı neredeyse tüm kuyumcularda “ustalık belgesi nasıl alınır” merakı oluştu.

  1. Geçtiğimiz cuma günü kısa adı MEM olan Mesleki eğitim merkezlerinden birine başvurumu gerçekleştirdim. Bu başvuru esnasında bazı hususları ilk defa öğrendim. Bu hususları madde madde aşağıda paylaşıyorum.
  • Ustalık belgesinden önce kalfalık belgesi alma zorunluluğu var. Bu sebeple hemen ustalık belgesine başvuramıyorsunuz. Önce kalfalık belgesi için başvurup kalfalık sınavına girmemiz gerekiyor.
  • Kalfalık belgesi için tecrübe aranmıyor, meslekte iştigal eden bir firmada bir günlük dahi olsa sigortalı çalışan olmanız yetiyor. Halihazırda sigortalı çalışan olmasanız bile geçmişteki çalışma dökümünü alıp kaç gün olursa olsun bir kuyumcuda çalıştığınızı belgelemeniz gerekiyor.
  • Kalfalık ve ustalık sınavları yılda 4 kere yapılıyor. Kalfalık belgesini alan kişi bir sonraki adım olan ustalık belgesi için sınava başvurabiliyor.
  • Ancak ustalık belgesi için iş biraz değişiyor. Ustalık için sektörde 5 yıl (1800 gün) hizmet vermiş olmanız gerekiyor.
  • Bu 1800 gün için SGK hizmet dökümünüze bakılıyor.
  • Bu dökümde meslek kodu olarak kuyum ticaretinin işaretli olması gerekiyor.
  • Bu şartları yerine getirenler sınava girip, sınav sonucuna göre ustalık belgesi alabiliyor.

Benim tecrübe ettiğim kadarıyla süreç bu şekilde yürüyor. Benim SGK dökümümde meslek kodu görülmediği için SGK merkezine gidip bir yazı aldım. Bu yazı için Mesleki eğitim merkezi resmi bir yazışma mektubu yazıp bana verdi ve ben bu resmi mektuba istinaden sgk dökümü alabildim. Sanırım bu belgenin adı izli hizmet dökümüydü.

Bir sonraki yazımda sınavlarda çıkan sorularla ilgili bir makale yazıp sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap