ABD stoklarındaki beklenmedik artış sonrası petrol fiyatları 5 ayın en düşük seviyesine yakın

 ABD stoklarındaki beklenmedik artış sonrası petrol fiyatları 5 ayın en düşük seviyesine yakın

Investing.com – Petrol fiyatları Asya ticaretinde çok az hareket ederek Çin ekonomisine ilişkin bir uyarının piyasaları sarsmasının ardından yaklaşık beş ayın en düşük seviyelerinde kaldı. ABD ham petrol stoklarında beklenmedik bir artış olduğuna dair işaretler de fiyatlar üzerindeki baskıyı artırdı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+), 2024 yılında üretimi daha da kısma planlarının piyasaları büyük ölçüde etkilemesinin ardından ham petrol fiyatları son altı hafta içinde düştü ve kayıpların büyük bir kısmı son seanslarda gerçekleşti.

Orta düzeydeki kesintiler, petrol piyasalarının 2024 başlarında başlangıçta beklendiği kadar sıkı olmayacağına işaret etti. Ayrıca önümüzdeki yıl daha zayıf petrol talebiyle sonuçlanması beklenen, dünya genelinde kötüleşen ekonomik koşullara ilişkin artan endişelerin ortasında geldi.

Şubat vadeli Brent petrol kontratı %0,1 artışla 77,29 dolara yükselirken WTI 72,58 dolarda değişmedi. Her iki kontrat da Temmuz başından bu yana en zayıf seviyelerindeydi.

Talep endişeleri sürüyor, Çin’le ilgili uyarısı baskı yaratıyor

Derecelendirme kuruluşu Moody’s’in, Çin’in kredi görünümünü negatife düşürmesi ve emlak piyasasındaki gerileme ve hükümet teşviki eksikliği nedeniyle ülke için artan ekonomik riskleri işaret etmesinin ardından bu durum özellikle sert bir şekilde hissedildi.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan ve bu yıl petrol stoklarını istikrarlı bir şekilde arttıran Çin, özellikle ekonomik koşulların kötüleşmesi halinde önümüzdeki aylarda petrol ithalatını azaltabilir.

Moody’s’in Çin’e yönelik uyarısından önce ülkedeki iş faaliyetlerinin zayıf kaldığını gösteren, zayıf satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri paylaşıldı. Ülke ayrıca büyük şehirlerinde yeni bir solunum yolu hastalığının salgınıyla boğuşuyor.

Çin’e ilişkin endişeler, çoğu büyük ekonomiden gelen zayıf ekonomik verilere eklenmiş oldu. Japonya, ABD ve Euro Bölgesi’nden gelen PMI verileri, Kasım ayında büyük ölçüde zayıf sonuçlar gösterdi.

API verilerine göre ABD stokları beklenmedik şekilde arttı

Endüstri grubu Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verileri, petrol stoklarının 1 Aralık haftasında 594.000 varil arttığını gösterdi ancak 2 milyon varilin üzerinde bir düşüş beklentisi vardı.

API verileri ayrıca benzin stoklarında 2,8 milyon varillik bir artış ve damıtılmış ürün stoklarında küçük bir düşüş olduğunu ortaya koydu.

Genellikle resmi stok verilerinde de benzer bir eğilimin habercisi olan bu okuma, ülkedeki yakıt talebinin kış mevsimiyle birlikte yavaşlaması nedeniyle ABD stoklarının muhtemelen yedinci hafta üst üste arttığını gösterdi.

Ancak stoklardaki güçlü artış, ABD petrol üretiminin son haftalarda rekor seviyelere ulaşmasından da kaynaklandı. Bu eğilim, ABD’nin OPEC+’nın bıraktığı üretim boşluğunu dolduracak gibi görünmesiyle, petrol piyasalarının başlangıçta beklendiği kadar sıkı olmayacağı endişelerini artırdı.

Çığır açan, yapay zeka destekli InvestingPro+ hisse seçimlerimizle yatırımınızı bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Pro ve Pro+ abonelik planlarımızda sınırlı süreli indirimden yararlanmak için INVSPRO2024 kuponundan yararlanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için tıklayın ve ödeme yaparken indirim kuponunu kullanmayı unutmayın!

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap