AB’nin Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması yürürlüğe girdi

 AB’nin Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması yürürlüğe girdi

AB ülkelerinin geçen yıl Haziran ayında kabul ettiği Rusya’dan deniz yoluyla taşınan rafineri petrol eserleri ithalat yasağını içeren yaptırımı, 8 aylık geçiş sürecinin sona ermesiyle bugün uygulamaya girdi.

Buna nazaran, AB ülkeleri, artık Rusya’dan dizel ve sıvı yakıt (fuel-oil) üzere çeşitli rafineri petrol eserlerini satın almayacak.

5 Şubat öncesinde satılan ve gemilere yüklenen petrol eserleri 55 günlük bir geçiş süreci boyunca yeni kısıtlamalardan etkilenmeyecek. Bu petrol eserlerinin 1 Nisan’a kadar en son varış noktasına ulaştırılması ve tankerlerin yüklerini boşaltması gerekecek.

AB ve G7 ülkeleri, Rusya’nın üçüncü ülkelere yapacağı rafineri petrol eserleri ihracatına da sınırlamalar getirdi.

Bu çerçevede, Batı ülkeleri Rusya’ya yüksek kıymetli ve düşük kıymetli rafineri eserleri olmak üzere iki farklı tavan fiyat uygulayacak. Burada ham petrolden ucuz ve ham petrolden kıymetli rafineri eserler iki sınıfa ayrıldı.

Rus dizeline ve gaz yağına varil başına 100 dolar, daha ucuz sıvı yakıt ve açık renkli petrol eserlerine de varil başına 45 dolar tavan fiyat getirildi.

Böylece AB şirketleri, Rusya’dan üçüncü ülkelere rafineri petrol eserleri ihracatına lakin kelam konusu eserin belirlenen tavan fiyatın altında satılması halinde nakliyat, sigorta ve finansman üzere çeşitli hizmetleri sunabilecek.

Daha evvel petrole yasak ve tavan fiyat getirilmişti

AB ülkelerinin Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole yönelik ithalat yasağı ve varil başına 60 dolar tavan fiyat kararlarının uygulanmasına da 5 Aralık’ta başlanmıştı.

Bu kapsamda, Rus petrolünün üçüncü ülkelere belirlenen fiyattan daha yüksek bir düzeyde satılması durumunda G7 ve AB ülkelerindeki şirketler; bu petrole nakliye, sigorta ve aracılık üzere çeşitli hizmetleri sunamıyor. Bu hizmetlerin sağlanabilmesi için Rus petrolünün tavan fiyatın altında süreç görmesi gerekiyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap