Altın, 7 ayın en kötü haftasının ardından güne sakin başladı

 Altın, 7 ayın en kötü haftasının ardından güne sakin başladı

Investing.com – Altın fiyatları son yedi ayın en kötü haftasını geçirdikten sonra Pazartesi günü sakin seyretti ve beklenenden daha güçlü çıkan ABD istihdam verilerinin, daha fazla parasal sıkılaştırma korkularını artırmasının ardından gözler Fed Başkanı Jerome Powell ile yapılacak görüşmeye çevrildi.

Altın fiyatları Cuma günü %2,5 düştü ve iş gücü verilerinin, ABD istihdamının Ocak ayında beklenenden çok daha güçlü olduğunu göstermesinin ardından geçen hafta %3’ün üzerinde değer kaybetti. Bu veriler, Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam etmek için yeterli ekonomik alana sahip olduğuna dair korkuları artırdı ve dolar ve Hazine getirilerinde bir toparlanma rallisine yol açtı.

Bu durum, çoğu metal fiyatını olumsuz etkilerken Cuma günkü verilere kadar güçlü bir yükseliş gösteren altın, derin kayıplar yaşadı. Sarı metal, yaklaşık bir ay sonra ilk kez 1.900 dolar desteğinin altına düştü.

Spot altın 1.864,93 dolarda yatay seyrederken Nisan vadeli altın, %0,2 düşüşle 1.876,40 dolara geriledi.

Piyasalar şimdi Salı günü Washington D.C. Ekonomi Kulübü’nde Başkan Jerome Powell ile yapılacak toplantıyı bekliyor. Son iş gücü verileri ve enflasyonun gidişatına ilişkin yorumlar yakından takip edilecek.

Fed geçen hafta faizleri beklendiği gibi yükseltti ve yakın vadede bunu yapmaya devam edeceğinin de sinyalini vermişti. Bu durum, merkez bankasının yılsonuna kadar şahin duruşundan uzaklaşabileceği yönündeki iddiaların artmasına neden oldu.

Ancak bu iddialar, Cuma günkü güçlü iş gücü verileriyle hızla tersine döndü ve bu da ABD enflasyonunun, beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceği korkularını besledi.

Diğer değerli metaller de Cuma günü geriledi ve Pazartesi günü karışık bir aralıkta işlem gördü. Platin vadeli işlemleri 1000 doların altına düştükten sonra %0,2 yükselirken gümüş vadeli işlemleri kayıplarını genişleterek %0,4 düşüşle 22,340 dolara geriledi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, piyasaların küresel resesyon korkularına karşı Çin talebindeki toparlanma potansiyelini değerlendirmesiyle, geçen haftaki yaklaşık %4’lük kayıptan hafifçe yükseldi. Yükselen faiz oranları ve yüksek enflasyonun, bu yıl küresel ekonomi üzerinde ciddi bir baskı oluşturması bekleniyor.

Birinci sınıf bakır vadeli işlemler %0,4 artışla 4,0475 dolara yükseldi.

Bu hafta Çin’den gelecek ekonomik sinyallerin yanı sıra dünyanın iki numaralı bakır ihracatçısı olan Peru’daki iç karışıklıklara odaklanılacak.

Yazar: Ambar Warrick

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap