Altın art arda ikinci haftalık artışını yaşama yolunda

 Altın art arda ikinci haftalık artışını yaşama yolunda

Yazar – Gina Lee

Investing.com – Altın bugün Asya’da düşüş yaşadı. Bununla birlikte yatırımcılar ABD Fed’in politika kararını beklerken sarı metal, art arda ikinci haftalık artışını yaşama yoluna girdi.

Altın vadeli işlemleri %0,07 düşüşle 1.841,30 dolara gerilerken ABD’nin 10 yıllık Hazine getirileri Perşembe günü değer kaybetti.

Bu hafta altın şimdiye kadar %1,2 civarı artış yaşadı ve Ocak ayında ikinci haftasını da artışla kapatacak gibi görünüyor. 2022’ye pozitif başlasa da altın için zor bir yıl olabilir.

Yatırımcılar Fed’in 25 Ocak’taki politika kararını bekliyor.

Veri cephesinde Perşembe günü ilk işsizlik başvuruları, ABD’de 286.000 kişinin başvuru yaptığını gösterdi. Bu, üç ay içindeki en yüksek rakam. Ayrıca Philadelphia Fed İmalat Endeksi Ocak ayında 23,2 puan oldu. Aralık ayında var olan konut satışları 6,18 milyon olsa da aylık bazda %4,6 azaldı.

Asya’da Japonya’dan gelen veriler, Aralık ayında çekirdek tüketici fiyatı endeksinin yıllık %0,5 büyüdüğünü ve TÜFE’nin yıllık %0,8 artış yaşadığını gösterdi. Öte yandan Japonya Merkez Bankası, son politika toplantısının tutanaklarını paylaştı.

Diğer kıymetli metallerden gümüş %0,4 düşse de yılın en iyi haftasını yaşama yoluna girdi ve şimdiye kadar %6 civarı artış yaşadı. Platin %0,4 düştü ama yedi ayın en iyi haftalık performansını gösterme yolunda devam ediyor. Şimdiye kadar ise %6,6 değer kazandı.

Kaynak: INVESTING

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap