Altın fiyatları rekor kırdı: Gram altın yeni zirveyi gördü

 Altın fiyatları rekor kırdı: Gram altın yeni zirveyi gördü

Investing.com – Gram altın 1.185 TL’ye çıkarak rekor tazeledi. Yurt içi piyasada çeyrek altın 1.962 TL ve cumhuriyet altını 7.829 TL ile tarihi yüksek seviyeyi gördü.

Altında yükseliş hızlandı

ABD Merkez Bankası Fed, dün 25 baz puanlık faiz artışı yaptığı toplantıda sıkı para politikasının devam edeceğini belirtti. Enflasyonda yaşanan düşüşün olumlu olduğunu, ancak %2 hedefine daha çok zaman olduğunu da belirten Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları piyasalarda çok karşılık bulamadı. Piyasalar Fed’in Mart’ta da 25 baz puanlık faiz artışı yapmasının ardından bir süre bekleyerek yıl bitmeden faiz indirimine başlayacağı görüşünde. Dünkü toplantı piyasaların bu fikrinde bir değişiklik yaratmadı ve dolar gerilerken altın da yükselişini hızlandırdı.

Dolar 10 ayın en düşük seviyesinde

Dolar endeksi toplantı sonrası 101 seviyesi altına inerek Nisan ayı sonrası en düşük seviyeyi gördü. Dün 1.950 dolara çıkan ons altın bugün 1.960 dolara çıktı ve sene başı kazancını %7’nin üzerine çıkardı.

Gram altında yeni seviyeler görülebilir

Piyasaların Fed’i güvercin bulmalarıyla altındaki yükselişin devam edebileceği düşünülüyor. Ons altındaki her yükseliş gram altında yeni rekor yarattığı için onstaki alımların devam etmesiyle gram fiyatında yeni seviyeler görülebilir.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap