Altın güçlü kalma çabasında

 Altın güçlü kalma çabasında

Altın dünkü seansa 1840 dolar/ons seviyesinden başlarken, pozitif başlangıç neticesinde 1848 dolar/ons seviyesine kadar uzandı. Bu seviyeyle son iki ayın en yüksek seviyesinde yeni bir zirve kaydeden sarı maden, günlük kapanışını bu seviyeden yapamadı. Rusya Ukrayna arasındaki gerginlik devam ederken, altın açısından pozitif kalma çabası sürüyor. Dünkü seansı 1839 dolar/onstan tamamlayan sarı maden, önceki güne kıyasla 1 dolarlık yaşadığı bir seansı geride bıraktı.

 

Gümüş dünkü seansı da yeşilde kapatırken, üst üste dördüncü seansı artıda kapattı ve rallisini sürdürmüş oldu. 24,15 dolar/ons seviyesinden güne başlayan beyaz maden, dünkü seansta 24,70 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak 2 ayın zirvesin test etti. Seans sonu kapanışını 24,47 dolar/onstan yapan beyaz maden, yüzde 1,3 kazançla seansı tamamladı.

 

Platin de rallisini sürdürürken, dünkü seansı da artıda kapatmayı başaran bir kıymetli maden oldu. 1027 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 1046 dolar/onstan günü tamamlayarak önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,9 kazancı hanesine yazdı.

 

Paladyum günün en çok değer kazanan kıymetli madeni olurken, önceki güne kıyasla hanesine yüzde 3’e yakın değer kazancı yazdı. 2055 dolar/onstan seansı tamamlayan paladyum yüzde 2,9 kazancı hanesine yazmış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda işlemler dünya fiyatlarının üzerinde seyretmeye devam ederken, dünkü seansta da işlemler 3 dolar/onsla gerçekleşti.  Hacim açısından ortalamanın altı sayılacak bir gün geride kalırken toplamda 994 kg altın ve 5.702 kg gümüş işlemiyle gün tamamladı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap