“Altının Ons Fiyatı 2000 Doları Aşar!”

Ünlü yatırımcı Peter Schiff, 3 Kasım'daki ABD başkanlık seçimlerinde bedava eğitim ve sağlık vaadinde bulunan Bernie Sanders'ın seçilmesi durumunda, seçimin ertesi günü altının ons fiyatının 2.000 dolarlık kritik seviyeyi geçebileceğini bildirdi. Peter Schiff'e göre piyasa, Sanders'ın başkan seçileceğine seçim öncesinde inanırsa bu seviye daha önceden de aşılabilir
 “Altının Ons Fiyatı 2000 Doları Aşar!”

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı pazartesi günü 1.685 dolarla son 7 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu yükselişte koronavirüs salgınına ilişkin endişeler etkili oldu.

Pazartesi günü görülen zirvenin ardından bugün altının ons fiyatı 1.644 dolardan işlem görüyor. Belirsizliklerin arttığı dönemlerde Türkiye’de de vatandaşların yoğun bir şekilde tercih ettiği bir yatırım aracı olan altındaki yükseliş şimdilik durulmuşa benzese de altın fiyatlarında umulmadık bir ‘Bernie’ sıçraması yaşanabilir.

SON HAFTALARDA ÖNE ÇIKTI

ABD Başkanlık seçimleri için Demokrat Parti aday belirleme sürecine girdi. Son haftalarda, Bernie Sanders aday adayları arasında öne çıkmaya başladı. Bernie Sanders’ın 3 Kasım’daki seçimlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın karşısına çıkması ve seçimi kazanması şu anda piyasalar için olumsuz bir senaryo olarak görünüyor.

Kendisini ‘demokratik sosyalist’ olarak tanımlayan Vermont Senatörü Bernie Sanders ‘gelir adaletsizliğini’ seçim kampanyasının merkezi haline getirmiş durumda. Sanders seçilmesi durumunda zenginlerden ve sermaye piyasası kazançlarından daha yüksek vergi almayı, sağlanan ek gelirlerle de tüm ABD vatandaşlarına ücretsiz eğitim ve sağlık hizmeti vermeyi vaat ediyor.

‘ZENGİNDEN ALINAN VERGİ YETMEZ’

Bu sebeple Bernie Sanders’ın seçilmesi durumunda yatırımcıların ‘güvenli limanlara’ yönelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Euro Pacific Capital CEO’su ünlü yatırımcı Peter Schiff “Sanders’ın seçilmesi devletin bütçe açığının artması ve Fed’in daha fazla para basması anlamına geliyor. Zenginden daha fazla vergi alarak vaatlerini finanse etmesi mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Schiff değerlendirmesine şu sözlerle devam etti:

“Sanders başkan seçilirse, altının fiyatı seçimin ertesi günü 2000 doların üzerine çıkacaktır. Piyasalar Sanders’ın seçimi kazanacağına inanırsa 2000 dolar daha önce de aşılabilir.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap