Analistler, euro/dolar çiftinin haftalık görünümünü nasıl değerlendiriyor?

 Analistler, euro/dolar çiftinin haftalık görünümünü nasıl değerlendiriyor?

EUR/USD çifti, ABD’de beklenenden çok daha güçlü olan istihdam raporunun ardından Cuma günü önemli bir ters gün mumu sahneledikten sonra Pazartesi günü daha düşük işlem görüyor.

Euro/dolar paritesi, sadece haftalık en yüksek seviyelere yaklaşmakla kalmadı aynı zamanda parite, önemli bir yakın vadeli direnci test ederken yeşil bir kapanış sağlayamadı. 2016’nın ve 2020’nin en düşük seviyelerini birbirine bağlayan çok yıllı yükselen trend çizgisi, nihayet geçen hafta Nisan ayında aşıldı ve Euro/dolar son 10 aydır bu çizginin altında kaldı.

Geçtiğimiz Nisan ayından bu yana ilk kez boğalar, son haftalarda birkaç başarısız girişimle bu kilit direnç seviyesini test edebildi. EUR/USD Çarşamba günü trend çizgisinin üzerinde kapanmayı başarırken Perşembe ve Cuma günkü geri çekilme, paritenin haftalık bazda trend çizgisinin altında kapanması anlamına geliyordu – bu da genellikle fiyat hareketinin yönünü değiştirdiğinin çok güçlü bir teknik göstergesi olan kilit seviyede başarısız bir kırılma yarattı.

EUR/USD fiyatı şu anda 1,0780’de yakındaki desteği test ediyor ve paritenin %15’in üzerinde değer kazandığı Eylül 2022 – Şubat 2023 yükselişinin, en az %23,6 Fibonacci düzeltmesine kadar düzeltme yapması muhtemel. %23,6 Fibonacci desteği 1,0675’te, daha önemli olan %38,2 ise 1,0456’da yer alıyor.

Yukarı tarafta 1,09 civarındaki bölge, ana direnç olarak hareket etmeye devam edecek. Bu direnç bloğunun üzerinde bir kırılma, euro/dolarda 1,1059’daki 100 haftalık hareketli ortalama da dahil olmak üzere çok daha yüksek seviyelerin yolunu açacaktır.

Analistler ne diyor?

Bloomberg FX stratejistleri:

BofA analistleri:

ING FX stratejistleri:

Yazar: Senad Karaahmetovic

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap