Analistler: Hafta İçinde Altın Fiyatları İçin Bunlar Olabilir!

 Analistler: Hafta İçinde Altın Fiyatları İçin Bunlar Olabilir!

Piyasa analisti Anil Panchal’e göre altın fiyatları, Asya hisse piyasalarının Pazartesi günü kaymasıyla oluşan riskli bir ortamda sağlam durumda. Ek olarak, Ukrayna’ya yönelik bir Rus saldırısı, hafta sonu manşetlerine göre artan bir risk oluşturuyor. ANZ analistlerinin piyasa yorumlarını ve Anil Panchal’in teknik analizini Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

“Fed, beklendiği kadar şahin olmazsa piyasalar istikrar kazanabilir”

Altın fiyatları, Pazartesi günkü birinci Asya seansında iki haftalık bir yükseliş trendinin ardından Fed haftasına 1.834 dolar civarında hafif olumlu bir notla başlıyor. Bununla birlikte analiste göre, piyasanın bu haftaki kritik Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) öncesindeki temkinli havası, son günlerde sarı metalin inançlı liman talebini desteklemek için düşük ABD Hazine faizleri ve ABD Dolar Endeksi (DXY) performansını birleştirdi. Analist, Fed irtibatlı tasalara ek olarak, Ukrayna-Rusya savaşına ilişkin jeopolitik tasaların, enflasyon badireleriyle birlikte, piyasa oyuncularını klasik inançlı limana yönelttiğini belirtiyor.

Geçen haftaki ABD verileri çoğunlukla karışık olsa bile, en son Fedspeak’in şahin olması, ABD merkez bankasının Çarşamba günü Mart ayı faiz artışını planlama yolunda olduğunu gösteriyor. Analiste göre, Omicron kontaklı tedarik zinciri hasarı ve enflasyon zahmetleriyle ilgili konuşmalar, boğa eğilimine destek oluyor. Analist, ABD Başkanı Joe Biden ve Memleketler ortası Para Fonu İdari Yöneticisi Kristalina Georgieva’nın yorumlarının Fed’in şahin önyargısını desteklediğini ve bunun da Fed’in faiz artırımı tasalarını güçlendirdiğini belirtiyor. ANZ, analistleri ise şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasalar, şahin olması ve potansiyel olarak Mart ayında başlayan faiz oranlarındaki artışların ana sonlarını çizmesi beklenen bu haftaki FOMC açıklaması öncesinde temkinli bir biçimde süreç görüyor. Piyasadaki kimi şahısların spekülasyon yaptığı üzere, Fed’in QE’yi önümüzdeki hafta sonlandıracağından şüpheliyiz. Ayrıyeten Fed’in 50 baz puanlık bir faiz artışıyla siyaset sıkılaştırmaya başlayacağından da şüpheliyiz. Fed, kimi en berbat durum dehşetlerinin öne sürdüğü kadar şahin olmazsa piyasalar istikrar kazanabilir.

Bununla birlikte analistler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme hazırlıklarına ilişkin raporların da son vakitlerde arttığını ve bunun da altın talebini artırdığını kelam ediyorlar. Bu arka plana karşı, ABD 10 yıllık Hazine tahvilleri, beş haftada birinci haftalık düşüşü kaydettikten sonra 1,8 baz puan (bps) artarak 1,767’ye yükselirken, S&P 500 Vadeli Süreçleri %0,30 yükselirken, çoğunlukla sakin bir seansta önceki haftanın yaralarını sarıyor..

Altın fiyatları teknik analizi

Piyasa analisti Anil Panchal, altın fiyatları için şu teknik seviyelere dikkat çekiyor:

Bir yıl süren direnç çizgisinden geri dönen altın fiyatları, sırasıyla 1.825 dolar ve 1.816 dolar civarında 50 ve 100-SMA seviyelerine hakikat daha fazla kayıp bekliyor ve şu anda Kasım-Aralık dönemindeki %61,8 Fibonacci düzelmesini (Fibo.) aşağı çekiyor. Bununla birlikte, değerli metalin daha da aşağı istikametli olması, 2021 Aralık ortasından itibaren 1.812 dolara yakın yükselen bir destek çizgisiyle zorlanacak ve bu çizginin kırılması, yükselen kama düşüş grafiği oluşumunu teyit edecek.

Ayılar dizginleri 1.812 doların üzerinde tutarsa, teori Eylül 2021’e yanlışsız kademeli olarak güneye yanlışsız 1.721 dolar civarında bir düşüş olacağını öne sürüyor. Tekrar de, aylık taban ve Aralık 2021’in en düşük seviyeleri 1.780 dolar ve 1.755 dolar civarında bu sırada orta duraklar sunacak.

Altın fiyatları dört saatlik grafik

Alternatif olarak, toparlanma atakları, başlangıçta, formasyonun direnç çizgisinin 1.842 dolara yakın bir üst taraflı kırılmasıyla yükselen kama oluşumuna meydan okumayı amaçlayacaktır. Bunu takiben, daha önce bahsedilen 1.848 dolar civarındaki yıllık direnç çizgisi, piyasanın dikkatini tekrar kazanacak ve bunun kırılması, boğaların önümüzdeki günlerde 1.900 dolar ve üzerini hedeflemesi için açık bir davet olacak.

Özetlemek gerekirse, altın alıcıları kilit direnç çizgisinden geri çekildi lakin bu, fiyat 1.812 doların altına düşene kadar satıcılara sıcak bir karşılama vermiyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap