Ankete göre doların döviz üzerindeki etkisi 2024’te zayıflayacak

 Ankete göre doların döviz üzerindeki etkisi 2024’te zayıflayacak

Döviz stratejistleri arasında yapılan bir ankete göre, ABD dolarının döviz piyasalarındaki etkisinin 2024 yılında, özellikle de yılın ikinci yarısında azalması bekleniyor. Toplam 71 analistin görüşlerinin yer aldığı ankete göre, ABD Merkez Bankası’nın gelecek yıl beklenen faiz indirimleri doların diğer G10 para birimleri karşısında gerilemesine yol açabilir.

2021’in ortalarından bu yana döviz piyasalarında baskın bir güç olan dolar, bazı Federal Rezerv yetkililerinden gelen güvercin yorumların ardından geçen hafta zayıflama işaretleri gösterdi. Bu ton değişikliği, dolar endeksinin Kasım ayında %3,0 düşerek son bir yıldaki en önemli aylık düşüşünü kaydetmesine katkıda bulundu.

ABD ekonomisinin güçlü performansı, 2021’in son çeyreğinden bu yana en hızlı büyüme oranı olan yıllık %5,2 ile doların gücünde önemli bir faktör oldu. Buna rağmen analistler dolardaki zayıflama eğiliminin önümüzdeki yıl da devam edeceğini ve düşüşün büyük kısmının 2024’ün ikinci yarısında yaşanacağını öngörüyor.

MUFG’de kıdemli bir döviz stratejisti olan Lee Hardman, “Doların önümüzdeki yıl daha da zayıflamasını bekliyoruz, ancak zayıflığın önümüzdeki yılın ikinci yarısında daha fazla olacağını düşünüyoruz” diyerek görünümü yorumladı. Ayrıca, ABD dışındaki mevcut küresel büyüme zorluklarının, doların daha hızlı bir şekilde satılacağı tahmininde dikkatli olunması için bir neden olduğunu belirtti.

2024’ün ilk yarısında doların bir miktar direnç göstermesi bekleniyor, ancak stratejistler performansını yönlendirecek faktörler konusunda fikir birliğine varamadı. Analistlerden 20’si faiz oranı farklarını, 17’si ekonomik verileri ve yedisi güvenli liman talebini potansiyel itici güçler olarak gösterirken, üç analist de başka nedenler sundu.

İlk altı ayın ötesine bakıldığında, Monex Europe FX analiz başkanı Simon Harvey, ekonomik büyüme ve para birimi değerlemelerinin muhtemelen daha etkili olacağını öne sürdü. Harvey, “İkinci çeyrekten itibaren… küresel olarak döngüsel koşulların iyileşmeye başlayacağını düşünüyoruz ve bu da piyasaların öncelikle kur dinamikleri tarafından yönlendirilmekten uzaklaşmasına ve döngüsel dinamiklere ve değerlemelere doğru ilerlemesine yol açacaktır” dedi.

Belirli para birimleriyle ilgili olarak, bu yıl %1,0 yükselen Euro’nun Aralık ayını Salı günü işlem gördüğü seviye olan 1,08 dolardan tamamlaması bekleniyor. Daha sonra üç, altı ve 12 ay içinde sırasıyla %0,4, %1,5 ve %3,6’lık kazançları temsil eden 1,09$, 1,10$ ve 1,12$’a ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bu yıl en kötü performans gösteren başlıca para birimi olan Japon yeninin bir yıl içinde %7,4 oranında güçlenerek dolar başına 137 yene yükseleceği tahmin ediliyor. Halihazırda %4,0’ün üzerinde artış gösteren İngiliz Sterlini’nin de aynı zaman diliminde %1,7’lik bir artışla 1,28 dolara yükselmesi bekleniyor.

Bu tahminler, döviz piyasalarında beklenen hareketlere ilişkin içgörüler sunan Aralık ayı Reuters döviz anketinin bir parçasıdır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap