Asya borsaları düşüşte

 Asya borsaları düşüşte

Hong Kong’un Hang Seng endeksi, emlak ve teknoloji paylarının kayıplara öncülük etmesiyle yüzde 2 düştü. Shenzhen Component yüzde 1 ve Shanghai Composite yüzde 0,9 oranında paha kaybetti.

Japonya’da Nikkei 225 yüzde 0,9 ve Topix yüzde 0,5 yükselirken, Güney Kore’de Kospi yüzde 0,7 ve Kosdaq yüzde 0,4 kaybetti. S&P/ASX 200 yüzde 0,15 düştü.

Hindenburg tarafından ortaya atılan pay senedi manipülasyonu ve muhasebe dolandırıcılığı argümanları, Hindistan piyasaları ve Wall Street borç verenleri üzerinde yayılma tesirlerine dair telaşları artırdığından, Adani Group’un payları Mumbai açılışında yakından izlenmeye devam edecek. Bloomberg Milyarderler Endeksi, kurucu ve lider Gautam Adani’nin net servetinin yılbaşından bu yana yüzde 51,1 yahut 61,6 milyar dolardan fazla düştüğünü söyledi.

İstihdam raporunun akabinde Cuma günü Wall Street’teki pay senetleri düştü ve 10 yıllık Hazine getirisi, raporun akabinde 12 baz puandan fazla sıçradıktan sonra yüzde 3.5’i aştı.

Apple payları, yüzde 2,4 arttı, Google-ana şirket Alphabet, hayal kırıklığı yaratan sonuçların akabinde yüzde 2,8 düştü. Amazon’un payları de kar raporunun akabinde Nisan ayından bu yana en makûs gününde yüzde 8,4 düştü.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap