Avar Kar fırtınası nedir? Avar nedir? Avar kar fırtınası ne zaman gelecek?

 Avar Kar fırtınası nedir? Avar nedir? Avar kar fırtınası ne zaman gelecek?

Ülkemizin genelinde başlayan kar yağışıyla birlikte peş peşe uyarılar gelmeye başladı. Uzmanlar öğleden sonra avar kar fırtınasının etkili olacağını ve soğuk havanın etkisi altına gireceğini açıkladı. Bunun üzerine internette avar kar fırtınasının en anlama geldiği araştırılmaya başlandı. Peki avar kar fırtınası ne demek? işte cevaplar…

Hava tahmin uzmanları tarafından yapılan açıklamalar göre avar soğuk hava dalgası öğlen saatleri itibariyle Türkiye’ye Doğu Avrupa ve Balkanlar üzerinden giriş yapacak. Avar kar fırtınası, ülkemizde etkili olması beklenen kar yağışlı ve fırtınalı soğuk hava dalgasına olarak adlandırılmaktadır. Eski Türkçe’de heybetli anlamı taşıyan avar kar fırtınası kar yağışlı hava dalgasının etkili olması durumu olarak da isimlendirilmektedir.

AVAR KAR FIRTINASI NE KADAR SÜRECEK?

İnternette gündem olan ve herkes tarafından merak edilen Avar kar fırtınası, 21-28 Ocak tarihleri arasında ülkemizde etkili olması bekleniyor. Yani avar kar fırtınası tam bir hafta boyunca yurdun genelinde etkili olacak.

avar kar fırtınası nedir

Kar yağışlı ve fırtınalı soğuk hava dalgası; Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin tamamında etkili olması bekleniyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap