Cet Yatırım’dan 12 aylık BIST-100 varsayımı

 Cet Yatırım’dan 12 aylık BIST-100 varsayımı

Ata Yatırım, strateji raporunu yayımladı. Şirket daha evvel yüzde 30 üst taraflı olarak belirlediği 12 aylık endeks maksadını revise ederek 4 bin 800’den 6 bin 800’e yükselmesini beklediklerini belirtti. Raporda yaşanan yüksek enflasyon göz önüne alındığında potansiyel düzeylerde risklerin getirilere nazaran daha yüksek olabileceğine dikkat çekildi.

Ata Yatırım Araştırmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş yaptığı değerlendirmede 2022 yılının Türk pay senetleri için şahane bir yıl olduğunu ve BIST-100’ün TL bazında yılın başından itibaren yüzde 200 arttığı ve Gelişmekte Olan Ülkeler Endeksi’nin yüzde 136 üzerinde performans sağladığını kaydetti.

BIST-Bankalar Endeksi’nin 2022 yılında BIST-Sanayi Endeksi’nin yüzde 20 üzerinde performans gösterdiğini söyleyen Demirtaş, BIST-Bankacılık net kârının yıllık bazda yüzde 381, BIST Sanayi net kârının ise yıllık yüzde 109 artmasını beklediklerini söz etti.

2023’te birçok kesimde marj daralması ve kâr düşüşü görülecek

Demirtaş, 202’de enflasyonun net satışlar ve kâr büyümesi üzerindeki olumlu tesirini gördüklerini fakat 2023’te şirketlerin fiyat artışlarında zorlanacağını hasebiyle birçok dal için marj daralması ve kâr düşüşüne şahit olunacağının altını çizdi.

Ata Yatırım raporunda güçlü bilançosu olan şirketlerin tercih edildiğini ve önümüzdeki 12 aylık periyotta ana temanın enflasyonist ortamda güçlü ihracat potansiyeline sahip ya da iç pazarda güçlü pozisyona sahip olacağı belirtildi.

Seçimlere dek makro siyasetlerde değişiklik beklenmiyor

Raporda çok düşük faiz siyasetinin devam etmesi, sektörel teşviklerin artırılması ve özel dalı desteklemeye yönelik kredi paketleri ile kamu harcamalarının devam etmesinin ve seçimlere kadar makro siyasetlerde değişiklik beklenmediği belirtildi. Bununla birlikte Türk Lirası için enflasyonda bir öbür yükselişi önlemek ismine seçimler sonrasına kadar yatay seyretmesinin muhtemelen göründüğü öngörüldü.

Demirtaş 2023 için yaptığı kârlılık değerlendirmesinde olağanlaşma beklediklerini, “2022 yılında takip edilen şirketler için yüzde 220,9’luk artış beklentilerinin 2023 yılı için yüzde 4,5’lik net kâr düşüş olarak gerçekleştiğine söyledi. Buna nazaran 2022 için takip edilen şirketler için yüzde 220,9 artış, 2023 için takip edilen banka dışı şirketlerde ise yüzde 24,8 net kâr büyümesi ve bankalar için yüzde 22,6 net kâr düşüşü öngörüldü.

Ata Yatırım’ın beğendiği paylar ortasında BİM, Coca Cola İçecek, Migros, Şişecam, Tav Hava Limanları, Tofaş yer aldı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap