COVID – 19 Salgınında Kuyumcuların tedbirleri

 COVID – 19 Salgınında Kuyumcuların tedbirleri

Covid-19 olarak adlandırılan yeni korona virüs salgını dünya genelinde bir pandemiye dönüştükten bir süre sonra ülkemizde de etkili olmaya başladı. Özellikle ilk günlerde yayılma hızını düşürmek adına resmi makamların vatandaşı evde kalmaya davet etmesi üzerine birçok ticari faaliyet alanında belli başlı yavaşlamalar yaşandı.

Neden Covid 19 deniyor? Daha önce bilindiği şekli ile SARS ve MERS hastalığını yayan virüsün yeni bir tip korona virüs olduğu anlaşıldı. 2019’un sonlarına doğru Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıktığı için adı fark edildiği yılın son iki rakamından ötürü COVID-19 oldu.

Türkiye’nin en hareketli sektörlerinden biri olan kuyumculuk sektöründe de belli başlı korona virüs önlemleri alınmaya çalışılıyor. Özellikle sektörün Türkiye’deki kalbi sayılan İstanbul kapalıçarşı esnafı bir süre tümüyle kapalı kaldı. Kuyumculuk sektöründe alınan tedbirleri kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  • Kimi illerde kuyumcular il hıfzıssıhha kurullarının aldığı kararlar neticesinde haftada 4 gün çalışıp 3 gün kapalı oluyor
  • Bazı illerde bağlı bulunan meslek odalarının kararları neticesinde bir süre kuyumcular tümüyle kepenk kapattı.
  • Mesai düzenlemesi yapıldı, günlük çalışma saatleri 10-11 saatten 6-7 saate düşürüldü.
  • Müşteri ile yakın temas kurulan sektörümüzde sosyal mesafe oluşturmak adına tedbirlere başvuruldu.
  • Mağazalara maskesiz müşteri kabul edilmedi, çalışanların maske, koruyucu siper gibi ihtiyaçları giderildi.

Sosyal hareketi azaltma, pandeminin bulaşıcılığını sınırlamak adına ülkemizde hemen herkeste olduğu gibi kuyumculuk sektöründe de ciddi tedbirler alındı diyebiliriz.

İşte yurdun bazı noktalarından kapalı mağaza manzaraları.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap