Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Necip Hablemitoğlu suikastının katil zanlısı Ukrayna’da yakalandı

 Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Necip Hablemitoğlu suikastının katil zanlısı Ukrayna’da yakalandı

NTV canlı yayınına konuk olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2002 yılında öldürülen Necip Hablemitoğlu‘nun katil zanlısının şu anda Türk yargısına hesap verdiğini aktardı.

MİT, NURİ GÖKHAN BOZKIR’IN İZİNİ UKRAYNA’DA BULDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk kere bu programda açıklayacağım. Necip Hablemitoğlu FETÖ’nün devlet içerisindeki kadrolaşmalarını anlatan Köstebek isimli kitabını yayınlayamadan öldürülmüştü. MİT uzunca müddettir bu suikastın zanlılarından olan Nuri Gökhan Bozkır’ın izini sürüyordu. İstihbaratımızın bu kişinin Ukrayna’da saklandığını tespit etti. Bu şahsın yakalanarak ülkemize getirilmesi konusunda Zelensky ile de bunu konuştuk.” sözlerine yer verdi.

“ÜLKEMİZ ADALETİNE HESAP VERİYOR”

Açıklamalarına devam eden Erdoğan, “Bu kişi Hablemitoğlu cinayetinin zanlısı olarak şu anda ülkemiz yargısına hesap veriyor. İstihbarat teşkilatımızın buradaki yakın markajı, muhataplarıyla olan sıkı diyaloglarla birlikte bu iş neticelendi. FETÖ ile irtibatı yanında DEAŞ terör örgütüne silah ve mühimmat temin ettiği bilinen bir kişi. Bu olayın zanlısının yakalanıp ülkemize getirilmesi geçmişteki faili meçhul cinayetlerin aydınlatılma konusundaki kararlığımızın bir ispatıdır. Devletimize ve milletimize ihanet eden şebekelerin her vakit oyunlarını bozduk. Güvenlik sorunları bizim için bir bütündür. Her çeşidinden terör örgütü ve kabahat şebekesiyle uğraşımızı sürdürüyoruz. Dünyanın neresine giderseniz gidin Türk adaleti önüne gelip hesap vermekten kurtulamayacaksınız.” halinde konuştu.

NECİP HABLEMİTOĞLU KİMDİR?

28 Kasım 1954’de Ankara’da dünyaya gelen Hablemitoğlu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulundan mezun oldu.

“Dilde, Fikirde, İşte Birlik” isimli aylık mecmuayı yayımlayan Hablemitoğlu, uzun yıllar basın danışmanlığı yaptıktan sonra doktorasını tamamladığı Ankara Üniversitesine öğretim üyesi olarak atandı.

Orta Avrupa ve Balkanlar’da Türk yapıtları, Türk azınlıkları ve Türk şehitlikleri mevzularında yapıtları olan Hablemitoğlu, çalışma hayatına ait çok sayıda kitap ve makaleye imza attı.

Devrin Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından Alman Vakıflarının faaliyetlerinin durdurulması için açılan davada, Hablemitoğlu’nun kaleme aldığı “Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası” çalışması, evrakın kanıtları ortasında yer aldı.Bu araştırmasında Hablemitoğlu, Alman vakıfların Türkiye’de yasal olmayan çalışmalar yaptığını, etnik-mezhepsel ayrılıkları körüklediğini ve İzmir’deki altın madeni terslerini finanse ettiğini yazdı.

FETÖ’YÜ O YILLARDA TANIM ETTİ

Hablemitoğlu’nun dikkatleri üzerine çekmesine neden olan çıkış ise FETÖ’ye yönelik tenkit ve tespitleriydi. Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel’in, elebaşı Gülen’in yargılandığı Ankara 2 Nolu DGM’ye sunduğu kanıtlar ortasında Gülen’in CIA ile temasını ortaya koyan Hablemitoğlu’nun “Etki casusları, nüfuz casusları ve Fethullahçılar” başlıklı raporu da yer alıyordu. Bu raporda, Gülen cemaatinin devlet içine sızarak kritik takımları tuttuğunu vurgulayan Hablemitoğlu, 24 Haziran 1999’da Mehmet Ali Birand’ın sunduğu 32. Gün programında ise Gülen’in örgüt başkanı olduğunun, uzun yıllar evvel yetiştirmeye başladığı örgüt mensuplarıyla bu emel uğrunda çalıştığının altını çizdi.

Vefatının akabinde basılan “Köstebek” isimli kitabında, Gülen cemaatinin silahlı örgüt halini almaya başladığı tespitini daha o yıllarda yapan Hablemitoğlu, elebaşı Gülen’in iktidarı ele geçirdikten sonra Türkiye’ye Humeyni üzere dönmeyi planladığını yazdı. Hablemitoğlu’nun kitabı, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün akabinde hazırlanan iddianamelerin “FETÖ/PDY’nin yapısı” başlığı altında anlatılan kısmın referansı oldu.

SUİKASTE UĞRADI

Bundan 17 yıl evvel, 18 Aralık 2002’de konutunun önünde Necip Hablemitoğlu’nu başından vuran katilin, 15 santimetre uzaklıktan ateş açtığı belirlendi. Olay yerinde bulunan iki boş kovandan birinin ABD üretimi Ruger, oburunun ise Alman imali Geco marka silahlara ilişkin olduğu tespit edildi. Tesirleri nedeniyle bu mermilerin o tarihte Türkiye’de satışı yasaktı.

Üzerinden yıllar geçmesine karşın faili meçhul kalan Hablemitoğlu belgesi, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden evvel tekrar raftan indirildi. Periyodun Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Necip Cem İşçimen’in yürüttüğü soruşturmada, Hablemitoğlu suikastına ait ayrıntılar tekrar incelendi, ulaşılan bilgiler, cinayetin FETÖ tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğini ortaya koydu. Örgüt mensubu bir polisin, “Necip Hablemitoğlu cinayeti ile alakalı 18 Aralık 2002’den sonrası ve 6 aylık CDR datalarını şirketlerden istemişler. Onlar da ne var ne yok vermiş. İlgili tarihle alakalı” formundaki yazışması, vakit aşımına üç yıl kalan evraka kanıt olarak konuldu.

Böylelikle darbe teşebbüsünden bir gün evvel kabul edilen ve Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince 8 Haziran 2018’de karara bağlanan FETÖ çatı davasının iddianamesinde, Hablemitoğlu’nun örgüt tarafından öldürüldüğüne işaret edildi.

Haberler.com – Son Dakika Haberleri

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap