Dolar, ekonomik iyimserliğin etkisiyle bir haftalık yükselişini daha sürdürüyor

 Dolar, ekonomik iyimserliğin etkisiyle bir haftalık yükselişini daha sürdürüyor

ABD doları, dirençli iç ekonomi ve merkez bankacılarının faiz indirimleri konusundaki temkinli duruşu sayesinde üst üste ikinci haftasını da kazançla kapatma yolunda ilerliyor. Para biriminin altı büyük rakibinden oluşan bir sepet karşısındaki değerini ölçen dolar endeksi bu hafta %0,9 artarak 103,4’e ulaştı. Japon yeni karşısında dolar bu yıl yaklaşık %5 güçlendi ve mevcut döviz kuru 148,12 yen seviyesinde.

Her ikisi de risk duyarlılığına duyarlı olan Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları, sırasıyla %1,7 ve %2,1’lik kazançlarla Kasım ve Haziran aylarından bu yana en önemli haftalık artışlarını kaydetmeye hazırlanıyor. ABD’nin Mart ayında faiz indirimine gitme olasılığı azaldı ve bir önceki hafta %75 olan piyasa olasılığı %57’ye düştü.

Beklentilerdeki bu değişim, işsizlik başvurularının yaklaşık 1,5 yılın en düşük noktasına ulaşmasıyla güçlü ABD işgücü piyasası verilerinin ardından geldi ve bu da faiz indirimlerine ilişkin piyasa bahislerini baskıladı. Kısa vadeli faiz tahminlerini yansıtan iki yıllık Hazine getirileri 22 baz puan artarak %4,35’e yükseldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap