Dolar, Fed’in faiz kararını açıklayacağı güne nasıl başladı?

 Dolar, Fed’in faiz kararını açıklayacağı güne nasıl başladı?

Investing.com – Küresel piyasalar, bugün TSİ 22.00’de Fed’in açıklayacağı faiz kararını bekliyor. Bu ay içinde açıklanan ekonomik göstergelerin beklentilerden iyi gelmesi ve Fed üyelerinin yaptığı açıklamalar 25 baz puan olasılığını fiyatladı.

Piyasalar, Fed’in bu ayki faiz artırımının ardından gelecek aylarda nasıl davranacağını merak ediyor. Gerileyen enflasyon karşısında ekonominin korkulan derecede zayıflamaması Fed için oldukça olumlu bir sonuç. Bu durumun uzun bir süre bekleyerek mi değerlendirileceği yoksa ilk fırsatta faiz indirimine hazırlık mı yapılacağına dair gelecek sinyallerin yakın vadeli fiyatlamada belirleyici olması bekleniyor.

Dolar, Fed öncesi düşüşte

Dün günün ilk yarısında 102,60 seviyesine çıkan dolar endeksi, günün devamında 102 seviyesine geriledi. Bugün de bu seviye yakınında işlem gören endekste, piyasaların yıl içi faiz indirimine olasılık vermeye devam etmesi satış baskısının artmasına neden olabilir.

Euro/dolarda son durum

Haftaya düşüşle başlayan euro/dolar, dün 1,08’e geriledi. Ancak dolardaki kazançların silinmesiyle parite tekrar 1,0870 üzerinde işlem görüyor. 1,0930 ilk önemli destek olarak izleniyor.

Dolar/TL sakin

Son haftalarda 18,80’den işlem gören dolar kurunda aşağı ya da yukarı yönlü hareketler çok sınırlı kalıyor. Dolar pozitif ya da dolar negatif bir küresel fiyatlama karşısında kur mevcut seviyeleri korumaya devam edebilir.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap