Dolar, merkez bankası kararları öncesinde 1 haftanın zirvesini gördü

 Dolar, merkez bankası kararları öncesinde 1 haftanın zirvesini gördü

Investing.com – Dolar, önümüzdeki birkaç gün içinde yapılacak bazı büyük merkez bankası toplantıları öncesinde dünya genelinde piyasaların risk iştahını azaltmasıyla, Salı günü Avrupa’daki erken işlemlerde bir haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Dolar endeksi 102,06 seviyesindeydi ve daha önce 102,19’a ulaşmıştı.

Piyasalar yıla iyimser bir başlangıç yaparak doları düşürdü ve yatırımcıların, dünya genelindeki yüksek enflasyon oranlarına bakarak bu yılın ilerleyen dönemlerinde olası faiz indirimlerine odaklanmaları nedeni ile yüksek getirili tahvilleri yükseltti. Ancak özellikle zayıf Avrupa verilerinin yumuşak iniş ve politika döngüsünde erken bir dönüş anlatısına meydan okumasıyla, bu dürtü son 24 saat içinde yok oldu.

Almanya’nın perakende satışları Aralık ayında beklenenden oldukça zayıftı: Reel olarak aylık %-5,3 düşüş göstererek Avrupa’nın en büyük ekonomisinin, son çeyrekte GSYİH oranında yaşanan %0,2’lik düşüşün gerekçelerinden birine işaret etmiş oldu. Fransız tüketici harcamaları da aylık %1,3 düşüş yaşayarak Avrupa’daki tüketiciler üzerindeki baskıların boyutunu ortaya koydu ancak Fransız ekonomisi, genel olarak çeyrek dönemde %0,1’lik bir kazanç elde etti.

Bununla birlikte euro büyük ölçüde hareketsiz kaldı ve %0,1’den az değer kaybederek 1,0840 dolara geriledi.

Çarşamba günü Euro Bölgesi, Aralık ayı TÜFE verilerini yayımladı ancak Pantheon Macroeconomics’ten Claus Vistesen, Almanya’nın teknik sorunlar nedeniyle kendi rakamlarını paylaşmayı geciktirmesinden dolayı rakamlara, “temkinli yaklaşılması gerektiği” konusunda uyardı. Fransa’nın tüketici fiyatları beklenenden daha az arttı ve Pazartesi günü İspanya ve Belçika’nın enflasyon verilerinin, Euro Bölgesi genelinde bir dizi yukarı yönlü sürpriz korkusunu tetiklemesinin ardından bir nebze rahatlama sağladı.

Öte yandan Uluslararası Para Fonunun (IMF), İngiltere’nin bu yıl G7 ekonomileri arasında daralan tek ülke olacağı uyarısında bulunmasının ardından sterlin düşüşe geçti. İngiltere’nin kredi verileri ise İngiltere Merkez Bankası tarafından TSİ 12.30’da açıklanacak.

Bu arada IMF’nin kış güncellemesi iyimserdi. Çin ekonomisinin yeniden açılmasını hesaba katan fon, büyüme tahminlerini bir yıl içinde ilk kez yükseltti.

Çin’in resmi bileşik satın alma yöneticileri endeksinin, son yedi ayın en yüksek seviyesi olan 52,9’a ulaşarak büyüme bölgesine geri dönmesiyle, yeniden açılma desteği kanıtlanmış oldu. Hem imalat hem de hizmet alt endeksleri, tipik olarak büyümeye işaret eden 50 eşiğinin üzerine çıktı.

Offshore yuan, dolar karşısında 6,7581 seviyesinde değişmedi.

Yazar: Geoffrey Smith

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap