Dün sert kayıp veren altın, istihdam öncesi nasıl fiyatlanıyor?

 Dün sert kayıp veren altın, istihdam öncesi nasıl fiyatlanıyor?

Investing.com – Dün 1.960 dolara çıkarak son 10 ayın en yüksek seviyesini gören ons altın zirveden %2 gerileyerek 1.911 dolara düştü. Altında günlük bazda yaşanan bu düşüşte önemli bir haber akışından çok kâr satışları etkili oldu.

Tarım dışı istihdam öncesi altın zayıf seyrediyor

Dünkü düşüşün ardından bugün 1.915 dolardan işlem gören altın, ABD’den gelecek tarım dışı istihdam öncesi güçsüz bir tablo çiziyor.

Ocak ayında istihdam sektörünün nasıl bir performans sergilediğini gösterecek olan istihdam verisi TSİ 16.30’da açıklanacak. Beklenti istihdamın 106 bin kişi artış göstermesi yönünde olurken işsizlik oranının %3,5’ten %3,6’ya çıkması, ücretlerin ise aylık %0,3 oranında artış göstermesi yönünde. Beklentilerden iyi gelecek bir veri seti, ABD’de faiz ve enflasyonun yüksek olduğu dönemde istihdam sektörünün güçlü kalamaya devam ettiğini teyit etmiş olacak.

Kötü hava koşullarının istihdamı beklenti altında bırakması durumunda ise verinin kış şartlarından dolayı geçici bir düşüş mü yaşadığı ya da sektörün ekonomik yavaşlama baskısına mı girdiği fiyatlamada etkili olacaktır.

Altında Kasım sonrası başlayan yükseliş, Ocak ayında da devam etti. Dünkü satışın ardından Şubat ayı negatif olsa da sene başı getiri %5’in üzerinde.

İstihdam verisiyle volatilitenin artmasının beklendiği altında yaşanacak düşüşlerde 18 Ocak’ta görülen 1.896 dolar gün içi destek noktası olarak önemli görülürken yükselişlerde ise 1.933 dolar öne çıkıyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap