Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

 Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Koronavirüs kaynaklı küresel ekonomik krizin Fed, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Bankası’nı (BoJ) agresif parasal genişleme tedbirlerine sevk etmesinin ardından merkez bankaları bu hafta politika toplantısı yapacak. Yatırımcılar, politikacıların ekonomiyi korumak için daha fazla adım atması gerekebileceğine yönelik belirtiler için alarmda olacak. ABD’nin ve Euro bölgesinin ilk çeyrek GSYH verileri ile ABD işsizlik başvuruları ilgi toplayacak. ABD ham petrolün geçen hafta negatif bölgeye girmesinin ardından petrol fiyatları da göz hapsinde olacak.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Fed toplantısı

FED 28 Nisan Salı ve 29 Nisan Çarşamba günü, Ocak ayından beri planlanmış birinci para politikası toplantısını düzenleyecek. Gel gelelim o devrandan beri plansız bir halde tekrar toplanan yöneticiler, getirileri neredeyse sıfıra çekti, tahvil alımlarını tekrar başlattı ve kredi koşullarını gevşetmek için gibisi görülmemiş programlar açıkladı. Bu önlemlerden biri, FED’in, bilançosunu rekor bir bedel olan 6,42 trilyon dolara genişletmesi oldu.

Yatırımcılar ayrıca FED’in, resesyonun şiddetine dair tasavvurlarını ve ekonomik toparlanma öngörülerini de bekleyecek.

2. ECB toplantısı

ECB yalnızca bu yıl varlık alımına bir trilyon Euro üzerinde harcama yapacak. Alınabilecek varlıkları ve zaman çizelgesi üzerindeki kuralları esnetti ve bankalar için destekleyici tedbirlerini artırdı.

AB liderlerinin kıtanın pandemiden toparlanmasına destek olmak adına mali tedbirler üzerine anlaşamaması ile ECB’nin parasal genişleme programını yükseltmesi için baskı daha da artabilir. ECB Başkanı Christine Lagarde geçen hafta AB liderlerine yaptığı uyarıda, Euro bölge ekonomisinin bu yıl %15 oranında küçülebileceğini söylemişti.

Analistler, mevcut günlük tempoda ECB’nin 750 milyar euroluk acil tahvil alımlarının Ekim ayında tükenebileceğini tahmin ediyor. Bazılarına göre ECB’nin, yakın zamanda (muhtemelen Perşembe günü) programına 500 milyar Euro ek yapmak dışında bir seçeneği kalmadı.

Diğer yandan BOJ toplantısı Çarşamba günü başlayacak. Analistler, politikacıların daha agresif aksiyonlar aldıkça tahvil alım hedeflerini rafa kaldırmasını bekliyor.

3. ABD’nin GSYH ve işsizlik başvuruları verileri

İlk çeyrek GSYH verileri, bu hafta ABD’nin ekonomi takviminin önemli bir başlığı olacak. Ocak ve Şubat ayındaki güçlü sonuçların ardından ekonominin beş haftada 27 milyon iş kaybetmesi ile ekonomik faaliyet Mart ayında neredeyse durma noktasına geldi.

ING analistleri, “ekonominin ilk çeyrekte yıllık %6 daraldığını ve daha kötüsünün ikinci çeyrekte yaşanacağını düşünüyoruz. Diğer ABD eyaletleri de Georgia, Tennessee, Florida ve South Carolina’yı takip edip iki ila dört hafta içinde ekonomik faaliyetleri yeniden başlatsa bile Mart ve Haziran arasında üretimde yıllık %40 düşüş yaşanmasını bekliyoruz” dedi.

Yakından takip edilecek diğer bir raporsa muhakkak ki ilk işsizlik başvuruları olacak.

ING analistleri “işsizlik başvurularında yaşanan art arda üç düşüşün ardından bazı eyaletlerin yeniden açılmaya başlamasıyla bu hafta daha büyük bir düşüş görmeyi umuyoruz” dedi.

4. Euro bölgesi verileri

Bu hafta Euro bölgesine ait ilk çeyrek GSYH ve enflasyon verileri açıklanacak. En büyük soru, en azından Mart’ın son iki haftasından bu yana yürürlükte olan karantinanın ardından GSYH’de ne kadar daralma yaşanacağı.

Mart ayına ait işsizlik rakamları, işten çıkarmaların işsizlik oranındaki artışa katkısını gösterecek ve Nisan ayı enflasyon verisini incelemek, marketler dışında çoğu perakendecinin kapalı olmasıyla zor olacak.

5. Petrol fiyatlarındaki alt üst oluş devam edecek mi?

Yaklaşık 40 yıllık tarihinde 10 doların altına düşmemiş olan ham petrolün, Pazartesi günü -38 dolara gerilemesinin ardından bu haftaki fiyat aksiyonu, petrol piyasasının yeniden dengeye gelip gelemeyeceğinin deneyi olacak.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle çöken bir talepten dolayı zaten darbe almış olan bir piyasada görülen arz bolluğu ile enerji yatırımcıları, petrol depolama tesislerinin kapasitesine yaklaşmış olduğu gerçeğinden korkuyor.

Reuters raporuna göre Haziran vadeli ve hala açık olan vadeli işlemler sözleşmesi hacmi, 217 milyon varile eşdeğer bir düşüş yaşadı.

Daha ucuz petrol, karantinalar bittiğinde toparlanmaya yardımcı olabilir. Ucuz petrol enerji, ulaşım ve imalat maliyetlerini düşürür, tüketicilerin paralarının cebinde kalmasını sağlar ve ithalatçı ülkelerin daha faydalı şeylerde kullanılabilecek nakdinde tasarruf sağlar.

–Bu haberde Reuters’ın katkısı bulunmaktadır.
— Kaynak: investingTR

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap