Genel Piyasa Analizi Altın, Döviz, Borsa, Petrol

 Genel Piyasa Analizi Altın, Döviz, Borsa, Petrol

BIST100… Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda ABD – Rusya geriliminin damgasını vurması ve FED sıkılaştırma beklentilerinin ağır basması ile birlikte, Ukrayna konusunda ABD – Rusya arasındaki karşılıklı açıklamalar piyasalarda da tansiyonu yükseltti. BİST100 endeksinde alıcılı açılış gerçekleşmesi beklentisi söz konusu.

USDTRY… Geçtiğimiz hafta dalgalı bir seyir izleyen USDTRY paritesi haftayı 13.42 seviyelerinde kapattı. Yeni haftaya ise bu seviyelerin yakınlarında başlayan USDTRY paritesinde geçtiğimiz hafta son işlem gününde yurtiçinden gelen tüketici güveni verisi izlenmişti. Yeni haftaya başlarken ise piyasalar TCMB’nin açıklayacağı yılın ilk Enflasyon Raporu’nu takip edecek. Rapor 27 Ocak’ta Ankara’da açıklanacak.

EURTRY… EURTRY paritesi 15,1600 – 16,3500 bölgesinde yoğunlaşan bir seyir izliyor. Gün içinde Avrupa ve ABD tarafındaki veri akışı takip edilebilir. Önümüzdeki süreçte 15,1600 – 15,3500 bölgesi dışında gerçekleşebilecek fiyatlamalar ve saatlik kapanışlar yön arayışına netlik kazandırabilir.

EURUSD… Geçtiğimiz hafta kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi haftayı yaklaşık olarak yüzde 0.80 oranında değer kaybı ile kapattı. Parite yeni haftaya ise 1.1342 seviyelerinde başlangıç yaptı. Yeni haftaya başlarken piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Veriler ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Veriler TSİ 11:30 ve 12:00’da açıklanacak.

XAUUSD… Geçtiğimiz hafta kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları haftaya yaklaşık olarak yüzde 1 dolaylarında değer kazanımı ile kapatmıştı. Yeni haftaya ise 1834 seviyelerinde başlangıç yapan altında genel olarak bakıldığında takip edilen gündem FED’in 2022 faiz patikasında atabileceği adımlar. Bu sebeple hafta içerisinde FED’in gerçekleştireceği para politikası toplantısı merakla takip edilecek. Haftanın ilk işlem gününde ise 17:45’te ABD kanadından gelecek olan PMI verileri izlenecek.

GLDGR… Kısa vadeli olarak Gram Altın fiyatını değerlendirdiğimizde 200 periyotluk üssel hareketli ortalama 766 seviyesi önemli olmakla birlikte Gram Altın ilgili ortalama üzerinde pozitif trend görünümüne devam etmek isteyebilir. Gram Altın 200 periyotlluk üssel hareketli ortalama üzerinde pozitif trend temasına devam etmek isteyebilir.

BRENT… Brent petrol fiyatı Asya seansında 88,00 direncini test ederek tekrar ortalamalar üzerine ulaştı. Gün içinde Avrupa ve ABD borsalarının seyri takip edilebilir. Önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 87,00 – 87,50 desteği üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü görünüm ön planda olabilir.

S&P500… Artan jeopolitik tansiyonun yanı sıra Fed’den daha hızlı sıkılaşma beklentileri ile küresel risk iştahı zayıf kalmaya devam ediyor. Özellikle de aşağı yönlü trendde hareket eden ve önemli destek seviyelerinin altına geri çekilen ABD borsalarında kısa vadeli görünüm zayıf. 4440 direnç haline gelirken, 4372 destek olarak izlenebilir.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap