Hafta Özeti: Son 7 günün en çok ilgi gören 5 gelişmesi

 Hafta Özeti: Son 7 günün en çok ilgi gören 5 gelişmesi

Investing.com – Borsa İstanbul‘daki hareketlilik, piyasa trendlerini şekillendirmeye devam ediyor. Bu hafta en çok okunan haberlerimize baktığımızda; çoğunlukla şirketlerdeki gelişmeler, borsada hızlı değişen manzara ve halka arzlarla yakından ilgilenildiğini gözlemlemekteyiz.

Yerelde ayrıca siyasi gelişmeler, zamlar ve indirimler, seçim gündemi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden adaylığı konusu gündemde kalmayı sürdürüyor. Kripto paralardaki kıpırdanma ise başta Bitcoin olmak üzere kripto varlıkların bundan sonra ne yapacağı ile ilgili soru işaretleri oluşturuyor.

İlerleyen satırlarda, 23-29 Ocak haftasında Investing.com Türkiye kullanıcılarının en çok ilgi gösterdiği gelişmeleri görebilirsiniz.

Dünyaca ünlü analist, Bitcoin için uzun vadeli tahminini paylaştı

Bitcoin’in en büyük savunucuları arasında bulunan ve PlanB ismiyle tanınan dünyaca ünlü analist, Bitcoin’in önümüzdeki iki yıl boyunca nasıl hareket edeceğine dair tahminlerini paylaştı.

PlanB, Bitcoin’in mevcut konumunun geçmiş fiyat hareketlerine bakıldığında bir sıçrama aşamasında olduğuna inandığını söyledi.

Merkez Bankası Başkanı, yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2023 yılının ilk enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirdi.

Başkan Kavcıoğlu, Ekim 2022’de yapılan yılın dördüncü enflasyon raporunda öngörülen enflasyon oranlarında değişikliğe gitmediklerini belirtti. Böylelikle 2023 yıl sonu için tahmin edilen %22,3 oranı ve 2024 yılı yıl sonu için de tahmin edilen %8,8 oranı korundu.

Maçkolik’in halka arz sonuçları belli oldu

Maçkolik İnternet Hizmetleri, 19-20 Ocak tarihleri arasında talep toplama sürecini tamamladı.

Halka arz sürecinde Maçkolik’in mevcut ortaklarından İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş. Pre-IPO Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın sahip olduğu 8.500.000 TL nominal değerli paylar, 38 TL sabit fiyattan halka arz edildi. Böylece Maçkolik’in halka arz büyüklüğü 323.000.000 TL olarak gerçekleşti.

BIST şirketlerinin 12 aylık dönem için bilanço açıklama tarihleri

BIST şirketlerinin bilanço açıklama tarihleriyle ilgili yapılan açıklamada 2022 yılı 12 aylık bilançolarının KAP’ta son yayımlanacağı tarih konsolide olmayanlar için 1 Mart 2023, konsolide olanlar için ise 13 Mart 2023 olarak belirlendi.

Bankaların ise bilançolarını en geç 13 Mart tarihine kadar açıklaması gerekiyor.

Borsa İstanbul’da 8 şirket pay geri alımı yaptı, 5 hisseye tedbir geldi

Borsa İstanbul’da 25 Ocak tarihinde gerçekleşen işlemlerde 8 şirket pay geri alım programları kapsamında hisse alımı gerçekleştirdi.

Bunun yanında 5 hisseye çeşitli tedbirler getirildi.

Yazar: Özgün Çağlar Deniz

Sizce bu haftanın en önemli gelişmesi neydi? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap