Ham petrol fiyatları toparlanmaya çalışıyor ancak satış baskısı sürüyor

 Ham petrol fiyatları toparlanmaya çalışıyor ancak satış baskısı sürüyor

Petrol fiyatları bu sabah bir miktar toparlanma gösterdi. Çin’de kötüleşen talep görünümü endişeleri, yukarı hareket çabalarını frenliyor.

ICE’de Brent ham petrolü 16 sent artışla varil başına 77,36 dolardan işlem görüyor. NYMEX‘doe WTI ham petrolü 3 sent artışla varil başına 72,35 dolara yükseldi.

DBS Bank enerji sektörü ekip lideri Suvro Sarkar, “Son birkaç gündeki tek olumlu haber, Suudi ve Rus yetkililerin OPEC+ kesintilerinin mevcut piyasa koşullarına bağlı olarak uzatılabileceğini veya derinleştirilebileceğini belirtmesi oldu. Bunun ötesinde yakın vadede petrol fiyatı için herhangi bir olumlu katalizör görmüyoruz.” dedi.

Analistlere göre İsrail-Hamas çatışmasının arz üzerindeki yayılma etkisine dair endişeler de daha önceki fiyat düşüşlerine bir soluk aldırdı.

Phillip Nova analisti Priyanka Sachdeva, “Ayrıca ABD’nin ABD gemilerine yapılan bir saldırıdan İran’ı sorumlu tutmasının ardından İsrail-Hamas çatışmasında potansiyel bir tırmanma korkusu tekrar devreye girdi.” dedi.

CMC Markets’tan Leon Li ise “Bu sadece kısa vadeli bir teknik toparlanma olabilir ve gücü çok zayıf. Şu anda petrol fiyatları düşüş eğilimine girmiş durumda. ABD’de stoklarda bir artış gördük ve fiyatların varil başına 70 doların altına düşmesi muhtemel.” değerlendirmesini yaptı.

Foreks Haber Merkezi

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap