Has Altın fiyatı tüm zamanların rekorunu kırdı

Özellikle pandemik korona virüs salgını ortamında sürekli yükselen altın fiyatı TL karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.
 Has Altın fiyatı tüm zamanların rekorunu kırdı

Daha önce 16 Nisan’da 387.65 lira ile en yüksek kur rekorunu kıran altın has fiyatı Türkiye’de piyasaların kapalı olduğu bugün bilhassa ons cephesinde yaşanan yükselişlerden güç bularak 388.03 seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı.

Peki Altın neden yükseliyor?

Dünya piyasalarında yaşanan derin kriz ortamı, emtia fiyatlarında yaşanan şok düşüşler ve dünya üzerindeki tüm devlet paralarına karşı olan güven zayıflaması her devrin güvenli limanı olma başarısı göstermiş altın fiyatına yansıyor.

23 Nisan tatilinden ötürü Türkiye’de piyasalar kapalı olsa da uluslararası gelişmelerden ötürü güvenli liman özelliğini pekiştiren ons fiyatının yükselmesi dolar fiyatının düşmesine rağmen Altın – TL kuruna ciddi bir etki sağladı ve altın fiyatları tüm zamanların rekoru olan 388 seviyelerine kadar yükseldi.

Grafik: bigpara

Altın daha fazla yükselir mi?

Son aylara nazaran yüksek dolar kuru ve zaten tüm zamanların zirvesi rekorlarını ay içinde birkaç kere kıran ons (XAUUSD) fiyatlarından destek alan altın fiyatlarının nereye kadar yükseleceği bilinmez fakat bu ortamda en güçlü yatırım araçlarından biri olduğu muhakkak.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap