Hazır Giyim Sektör İhracatı 14,8 Milyar Dolarak Ulaştı

 Hazır Giyim Sektör İhracatı 14,8 Milyar Dolarak Ulaştı

2021 yılının birinci dokuz aylık periyodunda Türkiye’nin hazır giysi ve konfeksiyon ihracatı geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 22,3 artış ile 14,8 milyar dolara ulaştı. Datalara bakıldığında, ihracat yapılan ülkeler ortasında Almanya, İspanya, İngiltere ve Hollanda birinci sıralarda yer aldı. Bu kapsamda, 16-18 Şubat tarihleri ortasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek LifeStyle Türkiye 2022 Bayan Hazır Giysi Fuarı, Türkiye iktisadına katkı sağlaması açısından değerli bir pozisyonunda bulunuyor.

Federal Fuar ve Kongre İdaresi tarafından 6. defa düzenlenen fuar, tıpkı vakitte dalda katma pahalı ihracat yapan firmalar ve birinci kez yurt dışına ihracat yapacak firmalar için de büyük kıymet arz ediyor.

KAPASİTE KULLANIMI YÜZDE 80,97’YE ULAŞTI

Açıklanan datalara nazaran, Türkiye’den Almanya’ya yüzde 11,9 oranında artışla 2,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, İspanya’ya yüzde 37,2’lik artışla 2 milyar dolarlık ve İngiltere’ye yüzde 23,2’lik artışla 1,5 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Bölümün kapasite kullanım oranı ise 2021 yılının tıpkı ayında yüzde 80,97’e ulaştı.

16 BİN’İN ÜZERİNDE YENİ TASARIM VE KOLEKSİYON ‘UN SERGİLENECEĞİ FUAR KESİME İSTİKAMET VERECEK

Bayan hazır giysi bölümü, dünyanın en süratli gelişen, üretim ve tüketim pazarı pozisyonunda bulunuyor. Türkiye, bu bölümde üretim ve tüketim mevzularında dünyanın başkan ülkeleri ortasında yer alıyor. Bu kapsamda, 6.sı düzenlenen fuar daldaki dizayncı, üretici, toptancı ve mağaza zincirlerini bir çatı altında birleştiren en büyük memleketler arası fuar olma özelliği taşıyor.

2022 İlkbahar – Yaz koleksiyonlarının birinci kez sergileneceği fuarda, 110 üretici firma, 150’den fazla marka ve yurt dışından davet edilen 4500 mağaza, butik ve toptancının bir ortaya gelmesi planlanıyor. Bölümdeki ihracatın, mağazalaşmanın ve markalaşmanın yolu olan fuar ile iştirakçi firmalar, 16 binin üzerinde yeni tasarım ve koleksiyon sergileyecek.

100 MİLYON DOLARIN ÜZERİNDE İHRACAT BEKLENİYOR

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde üretim yapan firmalar ile 56 ülkeden beklenen ağır ziyaretçinin kısa müddette bir ortaya gelme fırsatı bulacağı fuarda, bu dönem 100 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Şubat’ın 3. haftası düzenlenecek olan Fuarı, ABD, Almanya, Irak, İran, Lübnan, Ürdün, Filistin, Kuveyt, Katar, BAE, Rusya, Hollanda, Azerbaycan, Kazakistan, Çeçenistan, Özbekistan, Suudi Arabistan, Mısır, İngiltere, Fransa, Avusturalya, Bulgaristan, Cezayir, Güney Afrika, Malezya, Fas, Libya üzere kıymetli pazarlardan çok sayıda önemli alıcı takip ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap