IEA’nın Çin talebindeki toparlanmaya işaret etmesi ile petrol fiyatları bir miktar yükseldi

 IEA’nın Çin talebindeki toparlanmaya işaret etmesi ile petrol fiyatları bir miktar yükseldi

Investing.com – Pazartesi günü petrol fiyatları, Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) Çin talebindeki toparlanmaya ilişkin iyimser yorumlarını takiben hafifçe yükseldi ancak piyasalar, ABD para politikasının daha da sıkılaşması korkuları nedeniyle sert haftalık kayıplarla karşı karşıyaydı.

IEA Başkanı Fatih Birol; ajansın, Çin’in bu yıl küresel ham petrol talebini rekor seviyelere çıkaracağı yönündeki çağrısını yineleyerek dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin toparlanmaya başladığına dair ön belirtiler olduğunu söyledi.

Ajansın yorumları, geçen hafta açıklanan PMI verilerinin, ülkeyle ilgili karışık bir tablo çizmesine rağmen geldi. COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmasıyla faaliyetler toparlanırken ekonominin bazı yönleri – özellikle de imalat sektörü – artan COVID-19 vakaları nedeniyle zorluk yaşamaya devam ediyor.

Brent %0,5 artışla 80,23 dolara yükselirken WTI %0,3 artışla 73,64 dolara ulaştı. Her iki sözleşme de Cuma günü sırasıyla %2,7 ve %3,7 değer kaybetti.

Ham petrol piyasaları, geçtiğimiz hafta %7’nin üzerinde düşüş yaşarken kayıpların büyük bir kısmı, Cuma günü yayımlanan ABD tarım dışı istihdam verilerinin, Ocak ayında beklenmedik bir şekilde arttığını göstermesinin ardından yaşandı. Bu veri, ABD’de dolar ve Fed’in daha fazla faiz artırımına ilişkin bahisleri artırdı, bu da ekonomi üzerinde baskı oluşturup ham petrol talebini azaltabilir.

Bu hafta gözler, Salı günü Başkan Jerome Powell’dan başlayarak Fed üyelerinin yapacağı bir dizi konuşmada olacak.

Ham petrol fiyatları son haftalarda, bu yıl ekonomik büyümenin yavaşlayabileceği ve bunun da talebi düşürebileceği endişesiyle geriledi. Dünya genelinde yükselen faiz oranları da bu düşünceyi destekledi.

Petrol fiyatlarındaki toparlanma; doların uluslararası alıcılar için petrolü daha pahalı hale getirmesinden dolayı ham petrol piyasası üzerinde ağır bir baskı oluşturdu.

Piyasalar şimdi, bu hafta içinde açıklanacak olan Ocak ayına ait enflasyon verileriyle birlikte Çin’deki ekonomik toparlanmaya dair daha fazla işaret bekliyor.

Ancak Çin’deki ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserlik; ABD’nin bu hafta sonu Güney Carolina açıklarında görülen şüpheli bir Çin casus balonuna karşı gerçekleştirdiği saldırının ardından dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında artan jeopolitik gerilim nedeniyle bir miktar azaldı. Çin, saldırıyı kınadı.

OPEC+ Çin’deki talep toparlanmasına ilişkin iyimserliğini dile getirse de kartelin üretimi sabit tutma kararı da geçen hafta ham petrol fiyatları üzerinde baskı yarattı.

ABD ham petrol stoklarındaki beklenmedik artışlar da ülkede kısa vadede potansiyel bir arz bolluğuna işaret etti – bu durum, petrol fiyatlarını olumsuz etkileyebilir.

Yazar: Ambar Warrick

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap