İhracatçılar, Uzakdoğu ve Güney Asya’ya Malezya’dan açılacak

 İhracatçılar, Uzakdoğu ve Güney Asya’ya Malezya’dan açılacak

Türkiye’ye 2022 yılında 254 milyar dolar döviz kazandıran Türk ihracatçısı, 2023 yılı ihracat stratejilerini, Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği Gaye Pazarlar Stratejisi ve Uzak Ülkeler Stratejisiyle uyumlu sürdürüyor. Ege İhracatçı Birlikleri, 2023 yılının en büyük Ticaret Heyeti Tertibini 12-15 Mart 2023 tarihlerinde Malezya’ya gerçekleştirecek. Malezya’ya 453 milyon dolar olan ihracatta yeni gaye 1 milyar doları aşmak.

Avrupa pazarındaki resesyon beklentisi nedeniyle ihracat pazarlarını çeşitlendirmek isteyen Ege İhracatçı Birlikleri, Ticaret Bakanlığı’nın Uyumunda, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile iş birliğinde; dünya nüfusunun yüzde 40’ının yaşadığı Uzakdoğu ve Güneydoğu Asya’ya erişimde kilidi açacak ülkelerin başında gelen Malezya’ya ihracatını artırmak için harekete geçti.

Eskinazi; “Hedefimiz Malezya’ya dış ticaret açığını azaltmak”

Malezya’nın 538 milyar dolara ulaşan dış ticaret hacmiyle güçlü bir iktisada sahip olduğunu lisana getiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, Türkiye’nin Malezya’ya 2022 yılında yaptığı 453 milyon dolarlık ihracata rağmen, 3,5 milyar doların üzerinde ithalat yaptığını, 3 milyar doları aşan dış ticaret açığını minimize etmek için “Malezya Ticaret Heyeti Organizasyonu” yapma kararı aldıklarını lisana getirdi.

Malezya’nın Kuala Lumpur kentine yönelik yapacakları genel nitelikli fiziki bir Ticaret Heyetinin tüm bölümlere açık olduğunu aktaran Eskinazi, “Malezya iktisadı daima büyüyen, enflasyon sayılarının yüzde 2,5 düzeylerinde olduğu, işsizliğin yüzde 4’lerde kaldığı, alım gücünün yüksek olduğu bir iktisat. Ticaret Bakanlığımızın Gaye Pazarlar ve Uzak Ülkeler Stratejisiyle örtüşen bir pazar. İhracatçılarımızı Malezya Ticaret Heyeti tertibimizde güçlü bir halde görmeyi dilek ediyoruz” biçiminde konuştu.

Türkiye’nin 2022 yılında 254 milyar dolarlık ihracata imza attığını hatırlatan EİB Koordinatör Lideri Jak Eskinazi kelamlarını şöyle sürdürdü; “Türkiye’nin Malezya’ya ihracatında öne çıkan bölümler; Demir-Çelik, Mücevher, halılar, makineler, mineral yakıtlar, kimyasallar, meyveler, elektrikli makineler, çimento toprak eserleri. Ege Bölgesi’nden yapılan ihracatta ise; besin dallarımız Malezya’ya ihracatta çok daha güçlü. İhracatta sektörel zenginliğimiz çok fazla. Malezya pazarında yapacağımız çalışmalarla kısa vadede Malezya’ya ihracatta 1 milyar dolara ulaşabileceğimize inanıyoruz.”

Egeli ihracatçılar Malezya’ya ihracatlarını daha fazla artırdı 

Türkiye’den Malezya’ya yapılan ihracat 2022 yılında yüzde 8’lik artışla 453 milyon dolara ulaşırken, Ege İhracatçı Birlikleri üyelerinin Malezya’ya yaptığı ihracat yüzde 26’lık artışla 28 milyon dolardan 36 milyon dolara tırmandı. Egeli ihracatçılar, 2022 yılında Malezya pazarında daha başarılı bir performans ortaya koydu.

Ege İhracatçı Birlikleri’nden Malezya’ya yapılan ihracatı kesimler bazında irdelediğimizde; Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Kesimi 21,5 milyon dolarlık ihracatla açık orta birinci olurken, ikinci sırada 2,5 milyon dolarlık performansla Madencilik bölümü yer aldı. Taşıt araçları bölümü 2,1 milyon dolarlık, kuru meyve kesimi 1,7 milyon dolarlık, su eserleri ve hayvansal mamuller bölümü ise; 1,6 milyon dolarlık ihracat düzeyine ulaştı. 

Başvurmak için izlenecek yol

Malezya Ticaret Heyeti Tertibi heyetine katılmak isteyen ihracatçı firmalarımızın en geç 03 Şubat 2023 tarihine kadar https://bit.ly/3H7WSOp adresinde yer alan müracaat formunu eksiksiz olarak doldurması ve 1.300 ABD$ fiyatındaki iştirak bedelini yatırarak ödemeye dair banka dekontunu [email protected] e-posta adresine göndermesi gerekmektedir. Heyete ait daha detaylı bilgiye https://bit.ly/3XJVd7F adresinden ulaşılabilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap