İngiltere’de Kovid-19 kısıtlamaları gelecek hafta kaldırılıyor

 İngiltere’de Kovid-19 kısıtlamaları gelecek hafta kaldırılıyor

Johnson, parlamentoda yaptığı açıklamada, halka meskenden çalışmalarının söylenmeyeceğini ve 27 Ocak’tan itibaren zarurî maske takma ve aşı pasaportu kullanımının sona ereceğini belirtti.

Kovid-19’lu şahısların kendilerini izole etmelerine ait kuralı kaldırma gayesinde olduklarını da kaydeden Johnson, ilgili düzenleme 24 Mart’ta sona erdiğinde yasal zorunluluğun kalkacağını hatta bu tarihin öne çekilebileceğini söyledi.

Karara münasebet olarak olayların tepeyi gördükten sonra düşmeye başlamasını gösteren Johnson, kapalı ve kalabalık yerlerde maske kullanımı konusunda “halkın yargısına güvenmenin vaktinin geldiğini” ve yarından itibaren sınıflarda artık maske takma mecburiliği olmayacağını açıkladı.

Tedbirler

İngiliz hükümeti Omikron’un yayılmasını yavaşlatmak maksadıyla geçen yıl aralıkta “B Planı” önlemlerini uygulamaya koymuştu.

Plan, mümkünse konuttan çalışma, toplu ulaşım araçları ve kapalı alanlarda maske takılması ve gece kulüpleri üzere yerlere girişte aşı pasaportu zorunluluğunu içeriyor.

İngiltere’de hadiseler 4 Ocak’ta 218 bini geçmesinin akabinde düşüşe geçmişti. Ülkede dün 94 bin 432 olay ve 438 can kaybı kaydedilmişti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap