Kar geldi trafik azaldı

 Kar geldi trafik azaldı

İstanbullu gelen önlem ikazlarını dikkate aldı. İBB Trafik Yoğunluk Haritası datalarına nazaran İstanbul’da trafik yoğunluğu dün yüzde 20-28 aralığındaydı. Gece başlayan kar yağışı kentin tüm bölgelerinde tesirli oldu. BEUS ihtarları doğrultusunda İBB grupları yollarda tuzlama çalışmalarını sabahın birinci ışıklarına kadar sürdürdü. Tuzlama çalışmaları ana arterlerde devam ediyor.

Acil olmadığı sürece dışarı çıkmamaları istikametindeki ihtarları dikkate alan vatandaşlar konutlarında kalmayı tercih etti. İBB Trafik Yoğunluk Haritası’nda yoğunluk en yüksek yüzde 28’e çıktı. AKOM’un paylaştığı kestirimlere nazaran İstanbul’da hava sıcaklığı gece -2’yi gördü.

AKOM’DA 24 SAAT KAR MESAİSİ

Ortalarında Yol Bakım, İBB İtfaiyesi, İBB Trafik Müdürlüğü, İSKİ, Zabıta, İGDAŞ, ALO 153 Tahlil Merkezi, Park Bahçeler Müdürlüğünün de bulunduğu toplam 26 İBB ünitesi, çalışmaları gün boyunca AKOM’dan takip ediyor. ALO 153 Tahlil Merkezi’ne gelen ihbarlara, ilçe belediyeleri ile koordineli bir formda cevap veriliyor. Gerekli müdahaleler yapıldı. Kar yağışı nedeniyle trafikte bir olumsuzluk yaşanmadı. Hava muhalefeti nedeniyle deniz ulaşımında kısa periyodik aksamalar yaşanabiliyor.

SON 24 SAATTE 9 BİN TON TUZ, 2 TON SOLÜSYON DÖKÜLDÜ

İstanbul genelinde 60 noktada kurulan BEUS’tan (Buzlanma Erken İkaz Sistemi) gelen iletiler doğrultusunda gruplar çalışma yürüttü. Kritik noktalara kutu tuzlar bırakıldı. Gelen datalar ışığında üstgeçitler, otobüs durakları, meydanlar üzere kritik noktalarda da kar birikintilerine ve buzlanmalara takımlar tarafından anında müdahale edildi. İBB Yol Bakım takımı son 24 saatte 9 bin ton tuz, 2 ton da solüsyon kullandı.

KIRSAL KESİTLERDE KAR YAĞIŞI 10-15 CM ARALIĞINA KADAR ÇIKTI

İlçelerden gelen bilgilerle hazırlanan kar kalınlığı datalarına nazaran, Arnavutköy’de kar kalınlığı 15cm’a kadar çıktı. Çatalca, Silivri. Beykoz, Şile üzere kentin öbür yüksek bölgelerinde da kar kalınlığı 10-15 cm aralığında ölçüldü. Kent merkezlerinde ise bu oran 3 ila 7cm olarak açıklandı.

İBB EVSİZLERİ KONUK EDİYOR

Sokakta yaşayan evsizler, zabıta takımları tarafından ikna edilip sıhhat denetimlerinden geçirildikten sonra İBB tesislerinde konuk edildi. Erkekler için Esenyurt’ta bulunan 300 kişi kapasiteli bakım merkezi, bayanlar için de 100 kişi kapasiteli Kayışdağı’ndaki misafirhane hizmet vermeye başladı. Şu vakte kadar 27’si bayan olmak üzeri 513 kişi konuk ediliyor. Bu merkezlerde giysi, hijyen, ilaç dayanağı veriliyor. Buna ek olarak, sıhhat taramasından sonra, COVID müspet çıkan evsizler, belirlenen alanlarda izolasyona alınacak. Bu çalışmalar, İBB Sıhhat Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülüyor.

TAŞINABİLİR BÜFELER HAZIR BEKLİYOR

Ağır kar yağışlarında, şahsî otomobillerini kullanmayı tercih eden vatandaşların trafikte kalmaları senaryosuna rağmen İBB; sıcak içecek, çorba ve su servisi hizmeti sunan taşınabilir büfelerini hazırda tutuyor.

CAN DOSTLARIMIZA GÜNLÜK YAKLAŞIK 2 TON MAMA

İBB Veteriner Hizmetleri, soğuk günlerde sokaktaki canlarımız için çalışmalarına orta vermeden sürdürecek. Alo 153’e gelen hasta ve yaralı hayvan ihbarları, 24 saat boyunca alınmaya devam ediyor. Belirlenen iki bakımevinde gece çalışması kapsamında 21 işçi ve 4 araç ile sahipsiz hayvanların muayene, tedavi ve bakımları yapılacak. Vilayet genelinde 500 noktada günlük yaklaşık 2 ton mama ile sahipsiz hayvanlara besin dayanağı yapılıyor.

METROBÜS ÇİZGİSİNDE 33 İŞ MAKİNASI VAZİFEDE

Köy yollarını açık tutmak için 142 kepçeli traktör görevlendirilirken, 11 vinç ve kurtarıcı da vazife başında olacak. Metrobüs güzergahı boyunca da 33 iş makinası ortaya çıkabilecek aksiliklere müdahale için hazır bekliyor.

7 BİN 421 İŞÇİ, 1.582 ARAÇ 7/24 VAZİFE BAŞINDA

İstanbul’da toplam 7 bin 421 işçi, 1.582 karla uğraş aracı ve iş makinası, ana cadde ve meydanların açık tutulması için vazife başında. Kentin 350 farklı noktasına kurulan istasyonlarda toplam 206 bin 56 ton tuz ve 64 farklı tankta toplam 1.290 ton solüsyon, karla uğraş için aralıksız çalışıyor.

DATALARLA İBB KIŞ ÇALIŞMALARI

İBB’nin kışa hazırlık kapasitesi aşağıdaki üzeredir:

Sorumlu Yol Ağı: 4.023 km

İşçi Sayısı: 7.421

Araç ve iş Makinesi Sayısı: 1.582

Tuz Stoku: 206.056 ton

Kutu Tuz (kritik noktalara): 350 adet

Solüsyon Durumu: 64 tank (1.290 ton kapasite, saatte 25 ton üretim)

Traktör Sayısı (köy yolları için) : 142

Vinç – Kurtarıcı Sayısı: 11

Metrobüs Güzergâhı: 187 km (33 iş makinesi)

Buzlanma Erken İhtar Sistemi: 60 istasyon

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap