Kontrolmatik, 2024’de ABD’de lityum iyon pil üretimine başlıyor

 Kontrolmatik, 2024’de ABD’de lityum iyon pil üretimine başlıyor

HANDE BERKTAN

Ankara Polatlı’ya Türkiye’nin birinci özel dal lityum iyon pil hücresi ve güç depolama sistemleri fabrikasını kuran teknoloji ve mühendislik firması, Kontrolmatik Teknoloji, global pazardaki gereksinimi görerek bu alandaki ikinci yatırımını ABD’de gerçekleştiriyor.

Gündem Teknoloji programına konuk olan Kontrolmatik Teknoloji Genel Müdürü Osman Şahin Köşker, globalde artan güç talebine ve arz güvenliğine bağlı güç depolama teknolojilerine yatırımların önümüzdeki 20 yıl boyunca artarak devam edeceğini söyledi.

Köşker “Önümüzdeki 20 yıl yenilenebilir güç yatırımlarının arttığını göreceğiz. Güç arz güvenliğini sağlayabilmek ismine güç depolama yatırımlarına gidiyoruz. 2018 yılından bugüne bu alanda AR-GE çalışmalarımız devam ediyor. Kontrolmatik Teknoloji iştiraklerinden Pomega Güç olarak, lityum temelli pil üretimi için fabrikamız bu yıl üretime başlayacak. Ankara Polatlı’daki fabrikamız, 2.2 gigavatsaat/yıl kapasiteye sahip olacak. Makine ekipmanlarının kabulunu yaptık, konseyime başlıyoruz. Mayıs ayında deneme üretimine başlıyor olacağız. Türkiye’nin birinci lityum demir fosfat (LFP) bazlı lityum iyon pil tesisi olacak. LFP hammaddesi için de bir yatırımımız olacak. Zira bu bir tedarik zinciri idaresidir. Hasebiyle hammaddenin de üretimini gerçekleştiriyor olacağız. 3 fazda hayata geçecek tesis, 2023 yılında üretime başlayacak ve 2024 yılında 2.25 gigavatsaat/yıl kapasiteye ulaşacak” dedi.

ABD’deki LFP yatırımlarına ait konuşan Kontrolmatik Teknoloji Genel Müdürü Köşker “ABD’de, Pomega Güç olarak yatırımımızın birinci faz kapasitesi 3 gigavatsaat/yıl olacak. Pil kapasitesi olarak daha büyük bir yatırım. Yatırımın finansmanında özkaynak ve uzun vadeli finansman sağladık. ABD’deki yatırımımız, 2024 yılı içerisinde üretime başlayacak biçimde planlamalarımızı yaptık. LFP hücrelerin yanı sıra batarya modülleri ve bütünleşik güç depolama sistemleri üretimi yapacak tesisimizin yatırım finansmanında, ABD’de eyalet teşviğinden yararlandık” dedi.

Yüksek katma kıymetli teknoloji hizmeti ve üretim gerçekleştiren şirketler için nitelikli insan kaynağı büyük kıymete sahip. Bu doğrultuda, nitelikli işgücüne ulaşma noktasında, Kontrolmatik Teknoloji Genel Müdürü Köşker “Nitelikli işgücüne ulaşmada aşikâr başlı alanlarda iştirak şirketlerimizde ortak fikir havuzu kurduk. Profesyonellerden de dayanak alıyoruz. Uzun soluklu staj programları yapıyor ve işe alım gerçekleştiriyoruz. 36 saat müddet hackathon (kodlama yarışmaları) gerçekleştirdik ve iştirak göstererek başarılı olan beş arkadaşımızı takımımıza dahil ettik. Yazılımcılara, iş dünyasının çok gereksinimi olacak. Elektrik, elektronik, fizik, kimya ve biyoloji üzere temel disiplinlerden mezun gençlere büyük iş fırsatları var “ açıklamasını yaptı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap