Kuyumculara Güvenlik Önerileri

Meslektaşlarımız için güvenlik önerilerini yazmaya çalıştık. Kuyumculara güvenlik önerileri değerli mal satan diğer meslek gurupları için de geçerli olabilir.
 Kuyumculara Güvenlik Önerileri

Bir anket yapılsa ve “günümüzün en tehlikeli mesleği hangisidir?” diye sorulsa kuyumculuk mesleğinin ilk 5 içerisinde yer bulması su götürmez bir gerçektir.
Bizim sektörümüzün en büyük açığı şüphesiz sattığımız metanın kolaylıkla nakde çevrilebilmesi ve henüz takip edilememesidir. Değerli mal satan sektörümüzde piyasa koşullarının her geçen gün ağırlaşmasının yanı sıra sektörün tarihi kadar eski olan soygun, gasp ve hırsızlık riskleri de esasen belimizi büken başka ağır unsurlardır. Bir kuyumcunun can ve mal güvenliğini sürekli tehdit altında bırakan bu gibi faktörler için hem can güvenliği hem de cana yonga kabul edilen mal güvenliği için neler yapılabilir sorusuna cevaplar türeterek bir araya toplamaya çalıştık. KuyumcularınDünyası.com olarak sizlere bu makalede faydalı olabilmek en büyük arzumuzdur.

BİR KUYUMCUNUN MAKSİMUM GÜVENLİK İÇİN ALABİLECEĞİ BAŞLICA ÖNLEMLER

 • Güvenilir ve kurumsal bir firmadan alarm hizmeti alın:

Güvenlik teknolojisi ile paralel gelişen soygun taktikleri için %100 güvenlik anlamına gelmiyor olsa da bir kuyumcunun şah damarı şüphesiz ki hâlâ alarm sistemidir. Alarm sistemi kuran güvenlik şirketlerinin takip merkezleri, gelişmiş sinyal çözümleri, teknik destek ağı bizim için hayati önem taşımaktadır. Maalesef iki masa bir bilgisayar ile bu işi yapmaya çalışan şirketler de vardır ama “neyse ki” işini hakkıyla yerine getirmeye çalışan şirketler de vardır. Burada güvenlik şirketlerinin en büyük ortak handikabı evinde 2 bilezik saklayan abonesine de kasasında onlarca kilo altın saklayan abonesine de aynı yaklaşım ile yaklaşmasıdır. Bize göre kuyumculuk gibi menkul mallar satan tüm sektörlere ayrıcalıklı güvenlik ve alarm çözümleri üreten güvenlik şirketlerinin oluşturulmasıdır. En azından mevcut şirketler abonelerini risk düzeyine göre kategorize etmeli ve bu doğrultuda ayrı birim kurmaları gerekmektedir.

 • Alarm sistemi kurulurken;
 1. PIR denilen hareket sensörleri ve darbeyi algılayan darbe sensörleri titizlikle konumlandırılmalıdır.
 2. Sinyal kanalları Telefon, ADSL ve GPRS olarak çeşitlendirilmeli ve alarm sistemine mümkünse farklı bir telefon hattı, ADSL için ise başka bir telefon hattı kullanılmalıdır. Bu hatların kablolarına erişim mümkün olmamalıdır.
 3. GPRS sinyali kesildiği vakit muhakkak güvenlik şirketi ile koordineli bir halde iletişimde olunmalıdır.
 4. Yeni soygun tekniklerine göre ilk önce sinyal kesici JAMMER olarak bilinen cihazlar devreye sokulmaktadır.
 5. Panik butonları kolay erişilebilir, birden çok olmalıdır.
 6. Alarm sirenleri birden çok olmalı ve biri mutlaka iç mekana konuşlandırılmalıdır.

Güvenlik kamerası deyip geçmeyin

Sektörümüzde güvenlik kameraları ilkin gündüz yaşanan tırnakçılık ve hırsızlık olayları için yaygınlaşmış ama daha sonra çok daha fazla anlam taşıdığı anlaşılmıştır. Güvenlik kameralarının doğru konumlandırılması ve sağlıklı kayıt yapmalarını sağlamak son derece önemlidir. Gelişen teknoloji ile birlikte maliyetleri daha makul seviyelere inen güvenlik kameraları bir kuyumcu için gören göz işiten kulaktır. Gündüz soygunları ile birlikte gece soygunlarında da çok büyük önem teşkil eden güvenlik kameraları bir olayın çözülmesi için en ciddi ipuçlarını kayıt altına almaktadır.

 • Güvenlik kameralarının kayıt ettiği görüntüler korunaklı bir şekilde saklanmalıdır.
 • Kayıt cihazları hırsızların erişemeyeceği yerlerde olmalıdır. Günümüze İnternet üzerinden sunucularda (server) saklanabilen kayıtlar bilhassa gece soygunlarının ilk aşamasını görebilmek açısından çok değerlidir. Güvenlik şirketinizden kendi sunucularına kayıt yapan kameraları temin etmeniz mümkündür.
 • Güvenlik sistemi muhakkak kapalı devre olmalı ve mümkünse kabloları takip edilemeyecek şekilde labirent olmalıdır.
 • Kayıt cihazının birden çok olması da seçenek dahilindedir.
 • Kamera sistemimiz mutlaka sabah ve akşam kontrol edilmeli, sistemin kayıt aldığından emin olunmalıdır.

Çelik kasanız bayrak burcunuzdur!

Tüm tedbirlere rağmen içeri girebilmiş ve çelik kasanın başına ulaşabilmiş soyguncuların profesyonellikleri de takdirinizdedir. Çelik kasalarımız bayrak burçlarımızdır. Çelik kasalarımız güvenilir ve kendini kanıtlamış firmalardan alınmalıdır. Kuyumcular bilhassa ana kasalarını asla ikinci el almamalı, meslektaşlarımız ne istediğini bilen, üretim safhasını takip eden bir anlayış ile kendine özel çelik kasa ürettirmelidir.

Çelik kasalar genellikle anahtar deliklerinin altı delinip içindeki mekanizma kırılarak açılmaktadır. Bu sebeple anahtar girişinin çevresi mutlaka güçlendirilmelidir.

Kilit mekanizması için farklı seçenekler geliştirilmeli, düzeneği birbirine bağlayan kollar olabildiğince sağlam olmalıdır.

Kasanın bir bölümüne başka bölümüne ait anahtarlar asla konulmamalıdır. Unutmayın iki anahtarın ağırlığı yaşayacağınız bir olumsuzluğun acısından büyük değildir.

Kasalardaki şifre sistemleri muhakkak kurulmalıdır. Maalesef meslektaşlarımızda bu alışkanlık son derece zayıftır. Unutmayın soyguncuya kaybettireceğiniz her dakika sizin lehinize işleyecektir.

İş yerinizin gece ışıklandırması net olmalıdır.

Hırsızın en sevdiği şey karanlıktır. Kalbi kararmış insan azmanlarının bu fırsatı yakalamalarına olanak sağlamayın.

 • İş yerinizin içi net olarak görünmelidir.

Maalesef elektrikli kepenkler kullanılmaya başladıktan sonra bu sorun ciddi derecede artmıştır. Kuyumcu vitrininizdeki cam kırılmaz ve dağılmaz cam ise işyerinin vitrini kepenkle kapatılmamalıdır. Sadece kapı üstüne bir kepenk yapılabileceği gibi kepenk kullanılmaması kullanılmasından daha faydalı olabilir. Zira gece soygunlarının büyük bir kısmı duvar delinerek yahut içeri girilebilecek başka noktalar keşfedilerek gerçekleşmektedir. Kapıdan girilerek yapılan soygunlar ciddi derecede azdır. Yapılan kepenkler iç mekanın net görülmesini engellemekte ve soyguncuya rahat bir ortam sağlamaktadır.

Gündüz soygunları en büyük kabus

Şuana kadar yazdığımız maddeler daha çok gece soygunları için yararlı olabilir. Her ne kadar güvenlik ve kamera sistemi gündüz soygunu için de olmazsa olmazdan olsa da gözünü karartıp kar maskeleri ile tepemize çöken kara kalpli canilere karşı yapabileceklerimiz oldukça sınırlıdır. Son günlerde kuyumcular içinde yaygınlaşan sis ve siren sistemi daha önce kullanılan ülkelerde küçümsenmeyecek derecede başarılı olmuştur. Bu sistemi kullanmak bize hiçbir şey kaybettirmez. Tüm tedbirlerle birlikte gündüz yaşanan silahlı soygunlarda direnmek, aşırı panik sonucu iradeyi kaybetmek maalesef birçok meslektaşımızın malı ile birlikte canına da mal olmuştur. Bütün bunlara rağmen ruhsatlı silah bulundurmak, soygun sonrası hırsızlar kaçarken arkalarından kontrollü ateş açmak, soyguncuları etkisiz hale getirici biber gazı ve benzeri tedbirler almak yapabileceklerimizdendir.

Yukarıda yazdığımız tüm tedbirler yine de riski sıfıra indirmez ancak “tedbir kuldan takdir Allah’tan” inancıyla hareketle caydırıcı olabilir ve hatta soygun sonrası elimize koz geçmesini sağlayabilir. Can tehlikesi ile birlikte mal tehlikesi altında çalışan nadir mesleklerden birini icra eden meslektaşlarımıza esenlikler diliyor kötülerin eline fırsat geçmemesini Allah’tan niyaz ediyoruz.

Kuyumcuların Dünyası
Özgün makale

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap