Müze Gazhane, Doğumunun 121. Yılında Nazım Hikmet Şiirleriyle Yankılandı

 Müze Gazhane, Doğumunun 121. Yılında Nazım Hikmet Şiirleriyle Yankılandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kent Tiyatroları, doğumunun 121. yılı anısına “Merhaba Çocuklar” başlığıyla düzenlediği şiir akşamında Nâzım Hikmet Ran’ı konuk etti. İstanbul Şiirle Buluşuyor temasıyla düzenlenen aktiflik, Müze Gazhane Meydan Sahne’de 29 Ocak 2023 Pazar günü seyirciyle buluştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kent Tiyatroları, Orhan Alkaya idaresinde, Nâzım Hikmet’in şiirlerinden bir kolajı “Merhaba Çocuklar” başlığıyla seyircisiyle buluşturdu.

İBB Kent Tiyatroları oyuncuları Abdullah Topal, Aslı Öngören, Barış Çağatay Çakıroğlu, Elif Verit, Ertan Kılıç, Hazal Uprak, Jülide Kural, Mazlum Kiper, Mert Şahit, Orhan Alkaya, Rahmi Elhan, Tankut Yıldız ve Yağmur Ulusoy şairin şiirlerine ses verdiler.

Nazım Hikmet’i En Yeterli Anlatan Şiirler Seslendirildi

Nâzım Hikmet’in şiirlerinden Otobiyografi, Bahri Hazer, Benerci Kendini Niye Öldürdü?, Jokond ile Si-Ya-U, seçilen rubailer, Taranta Babu’ya Mektuplar, Kuvayi Ulusala Destanı, Dünyanın En Tuhaf Mahluku, Merhaba Çocuklar, Hapiste Yatacak Olana Kimi Öğütler, Kerem Üzere, Vatan Haini ve Güneşin Sofrasında Söylenen Türkü dramatik bir akışla seslendirildi. Aktifliği beğeniyle takip eden izleyiciler, seslendirilen şiirlere eşlik ettiler.

“Merhaba Nâzım”

Orhan Alkaya, şaire dair görüşlerini şöyle tabir ediyor: “İlhan Şeşen’in ağzına sıhhat, yazıp bestelediği müziğiyle, Nâzım’daki kuvvetli bir kimyaya direkt ulaşmış. Yurtseverliğin enternasyonalizmle hiçbir ihtilafı olmadığını, olamayacağını kanıtlayan güçlü ve yürekli bir komünisttir Nâzım Hikmet. Ömrünün kayda paha kısmını hapishanelerde ve sürgünde geçiren Nâzım Hikmet, Çağdaş Türk Şiiri’nin en önemli kurucusudur ve bunu büyük bir “kazasızlık”la başarmıştır. Geç Modernite’ye son anda ve tam vaktinde eklemlenen bu yeni şiirin, berelenmeden, çatışmalara O istemedikçe pek de girilemeden gerçekleşmesindeki püf noktası, özgür nazımda yakaladığı muazzam ahenktir bencileyin… Sosyalist gerçekçi olup Jdanovcu olmayan bu yol açıcı şair, şiire öylesine geniş bir yaratma alanı açmıştır ki, dünya ölçeğinde tesirli bir manifesto olan Garip şiiri, eş vakitli olarak 1940 toplumcu şairleri, tesirli İkinci Yeni şiiri arkası sıra çağdaş şiirimizin yapı taşlarını oluşturdu.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap