Powell’ın nispeten güvercin konuşması üzerine dolar düşüş halinde

 Powell’ın nispeten güvercin konuşması üzerine dolar düşüş halinde

Investing.com – Fed Başkanı Jerome Powell’ın nispeten güvercin konuşmasının, merkez bankasının yakında para politikasını gevşetebileceği umutlarını artırmasının ardından ABD doları, Çarşamba günü geriledi.

Dolar endeksi, bir önceki seansta %0,3 düştükten sonra %0,3 daha düşerek 103,005 seviyesinden işlem gördü.

Döviz piyasası, özellikle Cuma günkü ABD istihdam raporunun şaşırtıcı gücünün ardından Powell’ın, tempoyu yavaşlatma beklentilerine karşı geri adım atmasını bekliyordu.

Powell bunun yerine ekonomik koşulların güçlü kalmaya devam etmesi halinde faiz oranlarının, beklenenden daha yüksek bir seviyeye çıkması gerekebileceğini kabul ederken dezenflasyon sürecinin devam ettiğini düşündüğünü yineledi.

Bununla birlikte dolardaki kayıplar sınırlı kaldı ve endeks, tarım dışı istihdamın Cuma günü 517.000 artışla Fed’in, faizleri artırmaya devam etmesi gerektiği yönündeki beklentileri yükseltti ve Salı günü gördüğü bir ayın en yüksek seviyesinden çok uzaklaşmadı.

ING analistleri bir notta, “Genel ortam, piyasaları risk varlıklarına geri çekmek ve güvenli liman dolardan uzaklaştırmak için pek bir şey yapmıyor.” dedi.

“ABD-Çin gerilimi bir endişe kaynağı ve muhtemelen küresel hissiyat üzerinde baskı oluşturuyor ve Euro Bölgesi, büyümenin yeniden değerlendirilmesi sürecini devam ettirmek için destekleyici bir veri akışına güvenemiyor.”

Öte yandan euro/dolar, bir önceki seansta 9 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesi olan 1,0669’a düştükten sonra sıçrayarak %0,3 artışla 1,0751’den işlem görürken sterlin/dolar, bir ayın en düşük seviyesi olan 1,1961’den toparlanarak %0,4 artışla 1,2088’e yükseldi. Riske hassas AUD/USD ise %0,3 yükselişle 0,6979’dan işlem gördü.

Dolar/yen, bir önceki seansta %1,2 düştükten sonra %0,1 daha düşerek 130,98 seviyesine geriledi. Japonya Merkez Bankasının bir sonraki başkanının kim olacağı sorusu, ilgi odağında olmaya devam ediyor.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Çarşamba günü yaptığı açıklamada yeni BoJ başkanının, güçlü iletişim becerilerine ve küresel merkez bankalarıyla yakın koordinasyon yeteneğine sahip olması gerektiğini söyledi.

Hindistan Merkez Bankasının, beklendiği gibi faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının ardından USD/INR %0,3 düşerek 82,612 seviyesine geriledi ancak banka, çekirdek enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini söyleyerek daha fazla sıkılaştırmaya açık kapı bıraktı.

Yazar: Peter Nurse

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap