Ralli yapan gümüş, bir yılın zirvesine çıktı

 Ralli yapan gümüş, bir yılın zirvesine çıktı

Investing.com – Gümüş son bir yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Gümüş ons bugün 26,075 dolara çıkarak 18 Nisan 2022 sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Sene başı itibarıyla gümüşün kazancı %8 oldu.

Mart 2022’de jeopolitik risklerin emtia fiyatlarını tetiklemesi ile 27,0 dolara yaklaşan gümüş, Nisan-Eylül dönemini kayıpla geçirdi. Eylül ayının ilk günlerinde 18,0 doların altını gören ons fiyatı buradan gelen alımlarla 2022’yi 24,0 dolar yakınında kapattı.

2023’ün ilk ayını yatay geçiren gümüş, Şubat ayında gerçekleşen FOMC toplantısının ardından dolar baskısıyla 20,44 dolara geriledi. Fed yetkilileri, enflasyonda yaşanan artış nedeniyle daha fazla faiz artırımı sinyali verince Şubat ayında dolar yükseldi, emtia grubunda ise baskı oluştu.

Bankacılık krizinin etkisi

Mart ayının ilk haftasında ABD’de SVB Bank dahil üç bankanın batmasıyla piyasalarda kriz korkusu yaşandı. İsviçre’nin en büyük ikinci bankasının da likidite sıkıntısıyla iflasa sürüklenmesi panik havasını artırdı. Bu süreçte Fed, ECB, SNB ve BoE gibi büyük merkez bankaları piyasaları destekleyici adımlar attılar ve sözlü yönlendirmelerde bulundular. Ancak güvenli varlık ve nakde dönüşler emtia grubunu destekledi. Altın gibi gümüş de bu süreçte yükselişe geçti.

Mart ayının ilk günlerinde 20,0 dolar altına düşen gümüş, devam eden günlerde yönünü yukarı çevirdi ve ayı 24,0 dolar üzerinde kapattı.

Nisan ayının ilk yarısında ise ABD’den gelen düşük istihdam ve enflasyon verileri dolarda kayba neden oldu. Dolar endeksi bu hafta 101,0 seviyesi altına indi. En son Şubat ayı başında görülen bu dip seviye tekrar test edilirken gümüş ise bu hafta 26,0 dolar üzerini gördü.

Piyasaların Fed başta olmak üzere büyük merkez bankalarının yakın zamanda faiz artırımlarını tamamlamasını bekliyor. Dahası Fed’in yavaşlayacak ekonomiyi de göze alarak yıl içinde faiz indiriminin startını vermesi beklendiği için açıklanan verilerdeki düşüş bu fikri destekliyor.

Gümüşte pandemi sonrası yaşanan yükseliş döneminde Reddit hareketiyle 30,0 dolar görülmüştü. Bu seviye 2013 sonrası görülen en yüksek seviye olmuştu.

Yükselişlerin devamında Nisan 2022’de görülen 26,23 dolar en yakın seviye olarak izleniyor.

Altın/gümüş yılın en düşük seviyesine yaklaştı

Altın/gümüş 2022’nin en düşük seviyesini 27 Aralık’ta 74,62 ile gördü. 2023’te yükselen değer 10 Mart’ta 91,90’a çıktı. Ancak son haftalarda gümüşteki yükseliş oranının daha fazla olması nedeniyle değer hızla geriledi. Bugün 78,62 ile Ocak sonrası en düşük seviye görüldü.

Yazar: Deniz Engin

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap