Şişecam 2022 yılı net satışlarını 95,3 milyar TL’ye yükseltti

 Şişecam 2022 yılı net satışlarını 95,3 milyar TL’ye yükseltti

Şişecam’dan yapılan açıklamaya nazaran, kuruluşunda Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasını taşıyan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kıymetli kalkınma ataklarından biri olan Şişecam, sürdürülebilir paha katan büyüme seyahatine aralıksız devam ediyor.

2022 yılı finansal sonuçlarını açıklayan Şişecam’ın mali yıla ait konsolide net satışları 95,3 milyar TL düzeyine ulaşırken, Türkiye’den yaptığı ihracat ise 1,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’den yapılan ihracat ile Türkiye dışı üretimden satışlarının toplamını tabir eden milletlerarası satışların konsolide satışlar içindeki hissesi ise yüzde 63 düzeyinde oldu. Şişecam 2022 yılı boyunca 5,8 milyon ton cam, 4,9 milyon ton soda külü ve 4,4 milyon ton endüstriyel ham unsur üretimi gerçekleştirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Şişecam’ın İdare Konseyi Lideri ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman, dünyada süregelen makroekonomik dalgalanmalar ve jeopolitik riskler küresel ölçekte birçok kurumu etkilerken, daha evvel yaşanan krizlerden farklı boyutta tesirler yaratan güçlü bir yılı, sürdürülebilir büyüme seyahatimizi devam ettirerek muvaffakiyetle kapattıklarını belirtti.

Üretim, tedarik ve lojistik manada ortaya çıkan kırılmaların küresel ölçekte her bölümü etkilediği bir ortamda yatırımları, Tek Şişecam dönüşümünün getirdiği çevik yapıları, yetkinlikleri ve 87 yıllık tecrübeleriyle maksatlarına yürümeye, onları gerçekleştirmeye devam ettiklerini aktaran Kırman, “Küreselleşme atılımlarına aralıksız devam eden bir şirket olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında da başarılarımızı sürdürülebilir kılmak için var gücümüzle çalışmaya, yatırımcılarımıza ve tüm paydaşlarımıza paha katarak büyümeye devam edeceğiz. 100 yıllık Cumhuriyetimize, 87 yıldır eşlik eden esaslı bir Cumhuriyet şirketi olarak Türkiye’nin üretim gücünü 4 kıtada, 14 ülkede gururla temsil ediyoruz. Kapsamlı dönüşüm atağımızı tamamlayacağımız 2023 yılında da tüm Şişecamlılar olarak hedeflediğimiz yatırımları hayata geçirip fırsatları kıymetlendirerek, girdi verdiğimiz kesimlerin büyümesini destekleyecek faaliyetlerimizi sürdüreceğimize olan inancımız tam” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Ahmet Kırman, Şişecam’ın ana faaliyet alanlarında dünyanın birinci üç oyuncusundan biri olma gayesi doğrultusunda kararlılıkla yürüdüğünü söz ederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Şişecam’ın da katkıları ile Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ‘Uluslararası Cam Yılı’ ilan edilen 2022 yılı Şişecam için özel bir yıldı. Akıllı teknoloji kullanımı, uzman insan kaynağı ve bilgiye dayalı karar alma sistemlerimizle ayrışan kabiliyetlerimiz ile 2022 yılında da operasyonel ve finansal sonuçlarımızla paydaşlarımıza kıymet kattık. Sonuçlarımız, Şişecam’ın her şartta güçlü performansını, değişen şartlara ahenk kabiliyetini ve esnekliğini bir defa daha gözler önüne sermesi manasında kıymetli. Bu manada yatırımcılarımıza şiddetli şartlarda dahi uzun vadeli bakış açısı ile başta kıymet olmak üzere katkı yaratmaya, Şişecam ile olan seyahatlerini inanç ve inançlarını koruma ederek sürdürmeleri için uğraş göstermeye devam ediyoruz. Sürdürülebilir hiçbir muvaffakiyetin tesadüflere bağlı olmadığının şuurunda olarak, başarılarımızı sürdürülebilir kılmak için data dayanaklı öngörülerimizle ve değişimi çoklu coğrafyada risk algılarımızın bize kattığı yetkinlikler sayesinde yanlışsız kararlarla yöneterek bu sonuçlara ulaştık.”

Devam eden yatırımların fiyatı 7 milyar dolar

Prof. Dr. Kırman, Şişecam’ın 2022 yılı yatırımlarına, sürdürülebilirliği garanti altına almak emeliyle refrakter üreticisi İtalyan Refel firmasının satın alımıyla başladığını belirterek, “2022 yılı, Avrupa’da cam ambalaj alanındaki birinci yatırımımız olan Macaristan tesisimizin temel atma merasimini gerçekleştirdiğimiz, Mersin’de devam eden buzlu cam fırını ve sürece çizgisi yatırımlarında kapasite artırım kararı aldığımız kıymetli bir yıldı. Daha sürdürülebilir bir dünya için her türlü atığı zararsız hususlara dönüştüren Basalia teknolojisinin birinci denemelerine de Mersin fabrikamızda yeniden 2022 yılında başladık. Eskişehir’de cam ambalaj yatırımımız, otocam iş koluna yönelik düzcam yatırımımız ve mimari camlar iş alanına yönelik düzcam yatırımlarımız ise sürüyor” tabirlerini kullandı.

Amerika’daki doğal soda yatırımlarının ve şu an devam eden yatırımların toplamının enflasyonist ortam sebebiyle artan yatırım bedelleri de göz önünde bulundurulduğunda 7 milyar dolar düzeyine ulaştığını bildiren Kırman, şunları kaydetti:

“2023’te de 24 bin çalışanımız ve sürdürülebilir büyüme seyahatimize katkı sağlayan yeni yatırımlarımızla süratli, kararlı ve seçici bir formda büyümeye devam edeceğiz. Eskişehir’de devam eden cam ambalaj fırını yatırımımızı ve Lüleburgaz otocam fırın yatırımımızı 2023 yılının birinci yarısında devreye almayı hedefliyoruz. Her yatırımın geliştirmeyi sürdürdüğümüz ArTeGe anlayışı ile desteklenmekte olmasını da bu noktada değerli bir farklılaşma yeteneği olarak görüyoruz. Global harikalık odağımız ve güçlü üretim kabiliyetlerimizle pek çok coğrafyada farklı kesimlere girdi sağlıyoruz. Köklerimizden aldığımız güç, eşsiz kültürümüz ve dönüşüm gücümüzle başarılarımızı sürdürülebilir kılmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Hiç elbet ana faaliyet alanlarımızın yanı sıra üst düzey teknolojilere dayalı yeni alan arayışlarımızı da sürdürüyoruz. Şişecam Topluluğu’na katma kıymet yaratacak açılımlarla, gelecekteki konumlanmamıza yönelik bakış açısının yeni imkanlar yaratacağına olan inancımız tam.”

Dijital dönüşümün tamamlanmasıyla 2023 yılı sonunda, Şişecam’ın bütün faaliyet coğrafyalarını kavrayan entegre teknoloji altyapısına sahip sayılı küresel kurumlardan biri haline geleceğini tabir eden Prof. Dr. Kırman, “Dijital dönüşümle eş vakitli olarak yönetimsel anlayışımızı işlevsel işleyişe nazaran şekillendirerek geleceğe hazırladığımız yapımız için, sahip olduğumuz güçlü kültürel kıymetlerimizi tekrar bu periyotta güncelleyerek dönüşümümüzü tamamlama yolunda ilerliyoruz. Şişecam’ın tüm faaliyetlerini sürdürülebilir bedel yaratma gayemiz doğrultusunda yürütüyor, attığımız her adımın gezegen, toplum ve hayat ile ahengini daima olarak gözetiyor ve geliştirmeye odaklanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap