Van Büyükşehir Belediyesinden Karla Mücadele Seferberliği

 Van Büyükşehir Belediyesinden Karla Mücadele Seferberliği

Van Büyükşehir Belediyesi, kentte tesirli olan ağır kar yağışı nedeniyle aralıksız çalışıyor. 300 araç ve 600 çalışanla karla uğraş çalışması yapan takımlar, gece uzunluğu küreme-tuzlama yaparken, sabahın birinci ışıklarıyla birlikte kaldırım temizleme ve kapalı mahalle yollarını açmak için ise ağır mesai harcıyor.

Meteorolojik ihtarları dikkate alarak tüm önlemlerini evvelce alan Büyükşehir Belediyesi, dünden bu yana aralıklarla devam eden ağır kar yağışına karşı amansız bir uğraş yürütüyor. Kar yağışının başlamasıyla birlikte harekete geçen takımlar, ulaşımda rastgele bir aksaklık yaşanmaması için var gücüyle çalışıyor.

Yol Üretim Bakım ve Tamirat Daire Başkanlığı uyumunda çift vardiya halinde çalışan takımlar, kent merkezinde yaya yolu ve kaldırımlarda küçük loderle paklık çalışmasını hızlandırırken, ana caddelerdeki kar temizleme çalışması ise Amkodor (Kar Toplama Aracı) ve 10’larca iş makinası vazife alıyor. Kar temizleme çalışmalarının aksamaması için vatandaşların bilhassa ana arterlere gelişi hoş park yapmaması ve mecburî haller dışında toplu taşıma tercih etmesi kıymet arz ediyor.

Ayrıca kırsalda da tesirli olan kar yağışı nedeniyle Bahçesaray’da 19 mahalle 53 Mezra, Başkale’de 6 mahalle 9 mezra, Çaldıran’da 32 mahalle 3 mezra, Çatak’ta 25 mahalle 40 mezra, Gevaş’ta 3 mahalle, Gürpınar’da 20 mahalle 33 mezra, Muradiye’de 15 mahalle 2 mezra, Özalp’te 18 mahalle, 13 mezra, Saray’da 14 mahalle 2 mezra ve Tuşba’da 13 mahalle 5 mezra olmak üzere 10 ilçede 185 mahalle ve 160 mezra yolu ulaşıma  kapandı.

Kapalı yolların ulaşıma açılması için başlatılan çalışmalar aralıksız bir formda sürerken, kent genelinde kar yağışının aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap