Zoom 1300 çalışanını işten çıkaracak

 Zoom 1300 çalışanını işten çıkaracak

Çevrim içi görüntü konferans uygulaması Zoom, çalışanlarının yüzde 15’inin işten çıkarılacağını duyurdu.

Zoom CEO’su Eric Yuan, çalışanlara gönderdiği bildiride, şirketin global iktisadın meçhullüğü ve bunun müşteriler üzerindeki tesirine ahenk sağlaması gerektiğini belirtti.

Yuan, “Ekibimizi yaklaşık yüzde 15 küçültmek ve yaklaşık 1300 çalışkan, yetenekli çalışma arkadaşımıza veda etmek için sıkıntı lakin gerekli bir karar aldık” sözünü kullandı.

Zoom’un son birkaç yıldır dünya çapında tanınan bir marka olmanın yanı sıra işletmeler ve bireyler için vazgeçilmez bir irtibat kaynağı haline geldiğine işaret eden Yuan, Kovid-19 salgınının tesirli olduğu 24 ay içinde Zoom’un talebi yönetmek için 3 kat büyüdüğünü kaydetti.

Yuan, takımlarını kapsamlı bir formda tahlil etmek yahut sürdürülebilir bir halde büyüyüp büyümediğini kıymetlendirmek için gereken vakti ayırmadıkları özeleştirisinde bulundu.

Yapılan kusurlardan sorumlu olduğunu belirten Yuan, gelecek mali yıl için kendi maaşını yüzde 98 azaltmayı planladığını ve 2023 yılı şirket ikramiyesinden de vazgeçtiğini bildirdi.

Teknoloji dalında işten çıkarma haberleri arka arda geliyor

ABD’li teknoloji şirketleri, son aylarda salgında işçi sayısını kıymetli ölçüde artırdıktan sonra işten çıkarma dalgası yaşıyor.

Yükselen enflasyon ve mümkün resesyon, teknoloji kesiminde tasalara neden olurken, bilhassa ABD’de birçok teknoloji şirketi, geçen yıl binlerce kişiyi işten çıkarma ya da yeni işe alımlara orta verme kararı almaya başlamıştı. Bu şirketler ortasında Meta ve Amazon üzere teknoloji kesiminin önde gelen firmalarının bulunması dikkati çekmişti.

Son olarak, ABD’li teknoloji devlerinden Microsoft 10 bin, Google’ın ana kuruluşu Alphabet 12 bin, HP 6 bin, IBM yaklaşık 3 bin 900 ve Dell 6 bin 650 çalışanını işten çıkaracağını duyurmuştu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap