2 Analist: Altın Fiyatı, Yakında Bu Seviyelere Gerileyebilir!

 2 Analist: Altın Fiyatı, Yakında Bu Seviyelere Gerileyebilir!

ABD Merkez Bankası’nın artan enflasyonu bastırmak amacıyla faiz oranlarını yükseltmesinin yaygın olarak beklendiği bir sonraki politika toplantısına baktığı için oldukça kontrollü hareket eden altın fiyatı, ABD piyasalarının açılmasından sonra yaklaşık %1,50 artarak 1.840 doları gördü. Bununla birlikte analistler Fed beklentileriyle altının yakında gerileyeceğini söylüyor.

“Altın fiyatı, Fed faiz beklentileriyle hareket ediyor”

Ukrayna ve Rusya ile ilgili endişeler de dahil olmak üzere devam eden jeopolitik gerilimlerin, bazı yatırımcıları altın satın almaya iten güç olabileceğini belirten IG Markets analisti Kyle Rodda şu değerlendirmeyi yapıyor:

Ancak büyük resimde, bu sorun Fed politikasına kıyasla önemsiz. Altın piyasası Fed faiz beklentileriyle hareket ediyor.

ABD Doları endeksi (DXY), Fed’in 25-26 Ocak’taki toplantısı öncesinde agresif faiz artırımı tahminleri üzerine ABD Hazine tahvillerinin iki yılın en yüksek seviyelerine yükselmesiyle desteklendi ve haftalık en yüksek seviyesin hemen altında bir yerde kaldı.

Daha yüksek faiz oranları, getirisi olmayan külçenin cazibesini azaltma eğilimindedir. CMC Markets UK baş piyasa analisti Michael Hewson ise, faizler yükselmeye devam etmesi durumunda, altının 1.800 dolara düşmesinin muhtemel olduğunu, ancak altının hala son birkaç ayda bulunduğu aralıkta kaldığını söylüyor:

1.830 dolar seviyesinin kısa vadede oldukça aşılmaz olduğunu kanıtlıyor. Faizlerde daha fazla artış ve doların altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturması muhtemel görünüyor.

Bununla birlikte yazının yazıldığı sıralarda analistin altın için aşılmaz olarak gördüğü 1.830 dolar seviyesinin aşıldığını ve 1.840 doların görüldüğünü belirtmemiz gerekiyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap