60 Yaşında Kürekle Dünyayı Gezen Adam

 60 Yaşında Kürekle Dünyayı Gezen Adam

Sandalla dünyayı gezmeye çalışmak boşa kürek çekmek midir? 60 yaşındaki “geleceğin denizcisi” Hüseyin Ürkmez o denli olmadığının en canlı delili. Sandalla dünyanın birçok yerine gitmiş ve hala da gitmeye devam ediyor. Ürkmez kıssasını GAİN’in yaşla ilgili kabulleri alaşağı eden programı “Yaşıma Başıma Bakmadan’ın” bu haftaki kısmında anlatıyor.

“Beni gelecekteki beşerler anlayacak” diyen 60 yaşındaki Hüseyin Üzmez, 2003’ten beri sandalıyla geziyor. Sandalla, kürek çekerek herkesin dünyayı gezebileceğini söz eden Ürkmez 2012’de sandalıyla Kalamış’tan çıkarak 4 ayda İtalya’ya gitmiş. “Bundan sonraki seyahatim 6-7 yıl sürecek” diyen gezgin, tüm Avrupa kıyılarını dolaşarak rotasını Karadeniz’de sonlandırmayı düşünüyor.

Hüseyin Ürkmez kürek çekmeyi babasından öğrenmiş. Farklı ülkelere yanlışsız seyahatlerine kürekten evvel bisikletle çıkmış. Bugün kürek ve bisiklet dersi veriyor. Uykuyu sevmiyor, erken kalkıyor. Yolda olduğunda hiç yalnızlık çekmediğini, gittiği ülkelerin radyolarını dinlediğini, yanına bol bol kitap aldığını, gittiği yerlerde beşerlerle sohbet ettiğini anlatıyor.

Ürkmez kendi bakış açısını, “İki söz var: “Gitme” ve “yapma”… İnsan hissettiği yaştadır. Yaşı başınıza taktığınız vakit siz siz olmuyorsunuz, oburlarının dediği insan oluyorsunuz. Bana vaktinde meczup diyorlardı, sonra beni örnek almaya başladılar” kelamlarıyla özetliyor.

İleri yaşlarına karşın tutkularından, spordan ve yeni şeyler öğrenmekten vazgeçmeyenlerin kıssaları, GAİN’in yeni program serisi “Yaşıma Başıma Bakmadan’da” anlatılıyor. Hüseyin Ürkmez’in yanı sıra her gün koşan, durmaksızın müzik söyleyen, 83,5 yaşında hala çalışan, velhasıl yaşına başına bakmadan bildiği yolda yürüyen öteki program konukları da izleyicilere ilham veriyor.

GAİN artık yıllık abonelik seçeneği ile ayda 13,90 TL (yıllık 166,8 TL) ödeyerek tüm içerikleri avantajlı fiyatla izleme seçeneği sunuyor. Aylık olarak ise, kredi kartı ve banka kartı ile 21,90 TL’ye, uygulama içi ödeme ile ise 23,99 TL’ye abonelik gerçekleştirilebiliyor. GAİN içeriklerinin bir kısmı her zamanki üzere fiyatsız izlenebiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap