ABD stok verileri ve arz sıkıntıları üzerine petrol fiyatları düşüş yaşadı

 ABD stok verileri ve arz sıkıntıları üzerine petrol fiyatları düşüş yaşadı

Investing.com – Petrol fiyatları, bir önceki seanstaki parlak yükselişin ardından Çarşamba günü, yatırımcıların ABD ham petrol stoklarına ilişkin karışık sinyalleri sindirmek için geri adım atması ve Türkiye’deki depremin neden olduğu arz kesintileriyle ilgili gelişmeleri beklemesiyle düştü.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verileri ABD petrol stoklarının, 3 Şubat’a kadarki haftada 2,1 milyon varil ile beklenmedik bir şekilde azaldığını gösterdi. Bu veri, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan ve 2,457 milyon varillik bir stok artışı göstermesi beklenen hükümet verilerinde de benzer bir eğilimin habercisi.

Ancak API verileri, geçtiğimiz hafta benzin ve damıtılmış ürün stoklarının arttığını da göstererek ABD talebinin önemli bir itici gücü olan perakende yakıt tüketiminin hâlâ baskı altında olduğunu ortaya koydu.

ABD ham petrol stoklarının son altı haftada artış göstermesi; nispeten yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarıyla boğuşan dünyanın en büyük petrol tüketicisinde talebe ilişkin bazı endişeleri artırdı.

Brent %0,5 düşüşle 83,68 dolara gerilerken WTI %0,3 azalarak 77,28 dolara indi. Her iki sözleşme de Salı günü %4’ün üzerinde ralli yapmıştı.

Türkiye’de meydana gelen büyük depremin yol açtığı arz kesintileri, bu hafta petrol fiyatlarının ciddi şekilde artmasına neden oldu. Basında çıkan son haberlere göre Türkiye’nin Ceyhan petrol ihracat merkezine giden Irak boru hattında akışlar yeniden başladı.

Ancak Azeri ham petrolünün ihracatı, bu hafta başında Türkiye’yi vuran bir dizi depremin ardından arzın ne zaman yeniden başlayacağı konusundaki belirsizlik nedeniyle başlayamamıştı.

Salı günü Fed Başkanı Jerome Powell’dan gelen para politikasına ilişkin karışık sinyaller üzerine dolar, son zamanların en yüksek seviyelerinden uzaklaşırken ABD dolarında görülen hafif zayıflık, bu hafta ham petrol fiyatlarına yaradı. Powell, istihdam piyasasındaki güçlenme nedeniyle faiz oranlarının daha da yükselebileceği uyarısında bulunurken 2022’ye kadar bir dizi keskin faiz artışının ardından ülkede, bir miktar dezenflasyon görüldüğünü kabul etti.

Yükselen faizlere ilişkin korkular, bu yıl ham petrol piyasaları için önemli bir endişe kaynağı oldu. Yatırımcılar, ekonomik büyümedeki yavaşlamanın, küresel ham petrol talebini düşürebileceğinden korkuyor.

Ancak böyle bir yavaşlamaya ilişkin endişeler, Çin’in, bu yılın başlarında COVID-19 kısıtlamalarının çoğunu gevşetmesinin ardından ülkedeki talepte toparlanmaya ilişkin yenilenen iyimserlikle dengelendi. Uluslararası Enerji Ajansı, Çin’deki toparlanmayla birlikte küresel ham petrol talebinin bu yıl rekor seviyelere ulaşmasını bekliyor.

 Yazar: Ambar Warrick

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap