İki günlük artışın ardından altın fiyatları sakin, bakır yükselişte

 İki günlük artışın ardından altın fiyatları sakin, bakır yükselişte

Investing.com – Altın fiyatları, Fed’in para politikasına ilişkin karışık sinyallerinin ardından Çarşamba günü değişmezken bakır fiyatları, güçlü bir rallinin ardından piyasaların, başlıca ithalatçı Çin’deki talep toparlanmasına güvenmesiyle yükseldi.

Sarı metal geçen hafta gördüğü yaklaşık bir ayın en düşük seviyesinden toparlanırken iki gün üst üste küçük kazançlar elde etti.

Altın; Salı günü Fed Başkanı Jerome Powell’ın, merkez bankasının güçlü iş gücü piyasası ve yükselen enflasyon nedeniyle faizleri daha da yükseltmesi gerekebileceğini yinelemesinin ardından dalgalı bir seans geçirdi.

Ancak Powell aynı zamanda “dezenflasyonun” başladığını ve fiyatların düşmesi için sabırlı olunması gerektiğini de kabul etti. Piyasalar, bunu enflasyona karşı bir miktar ilerleme kaydedildiğinin kanıtı olarak gördü ve bu da dolar üzerinde baskı yaratarak Salı günü altının yükselmesini sağladı.

Spot altın 1.873,65 dolar seviyesinde yatay seyrederken altın vadeli işlemleri %0,1 artarak 1.886 dolara yükseldi.

Sarı metal, ABD’de tarım dışı istihdamın Ocak ayında beklenenden çok daha yüksek olduğunu gösteren verilerin ardından geçen hafta son zamanların en yüksek seviyelerinden düştü. Bu veri, Fed’in bu yıl faizleri beklenenden daha fazla artırabileceği korkusuyla finans piyasalarını sarstı.

Ancak yatırımcıların, ABD ekonomisindeki büyüme yavaşladıkça Fed’in şahin duruşunda nihai bir pivotu fiyatlamasıyla, altın için görünüm yıl bazında olumlu olmaya devam ediyor. Olası bir resesyonun da sarı metale yönelik güvenli liman talebini artırması bekleniyor.

Diğer değerli metaller Çarşamba günü yükseldi. Platin vadeli işlemleri %0,1 artışla 982,90 dolara yükselirken gümüş vadeli işlemleri %0,4 artarak 22,275 dolara çıktı.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin’deki ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserliğin yenilenmesiyle, Salı günü yaşadığı ciddi bir sıçramanın ardından sabit kaldı.

Birinci sınıf bakır fiyatları, bir önceki seansta yaklaşık %1 arttıktan sonra hafif bir yükselişle 4,0708 dolara çıktı. Kırmızı metal Salı günü dört günlük kayıp zincirini de kırdı.

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) bu yıl Çin’in ham petrol talebinde güçlü bir toparlanma öngörmesinin ardından Çin’e ilişkin iyimserlik, petrol piyasalarına da yansıdı. Bu tahmin, bu yılın başlarında çoğu COVID-19 kısıtlamasını gevşeten ülkedeki emtia talebi için iyiye işaret.

Yazar: Ambar Warrick

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap