ABD’den dünyayı endişelendiren açıklama: Çin’e ait “casus balon”lar hava sahamızda uçuyor

 ABD’den dünyayı endişelendiren açıklama: Çin’e ait “casus balon”lar hava sahamızda uçuyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin’e ait “casus balon”un ABD hava sahasında tespit edilmesinin ardından Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın gelecek hafta yapacağı Pekin ziyaretinin ertelediğini açıkladı.

“KABUL EDİLEMEZ”

Çin’in ABD hava sahasında tespit edilen yüksek irtifalı balonunun bir meteoroloji balonu olduğu ve hava koşullarından dolayı sürüklendiği açıklaması da ABD’yi tatmin etmedi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Bu balonun hava sahamızda bulunması, egemenliğimizin yanı sıra uluslararası hukukun da açık ihlalidir ve kabul edilemez.” denildi.

BAŞKA BİR GÖZETLEME BALONU DAHA DEĞERLENDİRİLİYOR

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder ise “Latin Amerika üzerinden geçmekte olan balona ilişkin haberleri gördük. Bunun başka bir Çin gözetleme balonu olduğunu değerlendiriyoruz. Şu aşamada elimizde başkaca bir bilgi yok.” açıklamasında bulundu.

Ryder, balonun neden vurulmadığı sorularına ise balonun bu aşamada herhangi bir tehdit teşkil etmemesi ve vurulması durumunda neden olacağı hasarlardan dolayı henüz vurulmadığı ancak vurulmasının bir seçenek olduğu ve değerlendirmenin devam ettiği yanıtını verdi.

Kaynak: AA / Kasım İleri – Güncel

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap