ABD’den Türkiye’ye ‘yaptırım’ ziyareti

 ABD’den Türkiye’ye ‘yaptırım’ ziyareti

ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırımlar konusunda en üst seviye yetkilisi olan Brian Nelson bu hafta Türkiye ve Orta Doğu ülkelerine ziyarette bulunacak.

Reuters’ın haberine nazaran, Nelson ziyaret edeceği ülkelere ve bu ülkelerdeki şirketlere ABD yaptırımlarının kapsamında kalan kuruluşlar ile çalışmaya devam etmeleri hâlinde G7 pazarına olan erişimlerini kaybedebilecekleri ihtarında bulunacak.

Washington, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle uygulanan kendisine yönelik yaptırımları delme eforları karşısında tedbirleri sıkılaştırıyor.

Bakanlığın Cumartesi günü yaptığı açıklamaya nazaran ABD Hazinesi’nin terör ve mali istihbarattan sorumlu yetkilisi Brian Nelson, bu hafta başlaması beklenen Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ve Türkiye ziyaretlerinde hükümet yetkilileri, şirketler ve finans kuruluşları ile bir ortaya gelerek Washington’un sert formda yaptırımları uygulamaya devam edeceğini belirtecek.

Açıklamada “Konu hakkında müsamaha gösterilen yetki alanlarında faaliyet gösteren şahıslar ve kurumlar, yaptırım kapsamındaki kuruluşlar ile iş yapmaları halinde G7 pazarlarına olan erişimlerini kaybedebilirler” denildi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap