Alman sendikadan posta çalışanlarına ikaz grevi daveti

 Alman sendikadan posta çalışanlarına ikaz grevi daveti

Almanya’nın en büyük sendikalarından Birleşmiş Hizmet Bölümü Sendikası (Ver.di), Alman Posta İdaresi’ni (Deutsche Post ve DHL) yüksek enflasyona karşı daha âlâ fiyata zorlamak için çalışanları 6 Şubat’tan itibaren 2 günlük ikinci ikaz grevine gitmeye çağırdı.

Ver.di tarafından yapılan açıklamada, Alman Posta Yönetimi ile daha düzgün fiyat için kampanyanın bir kesimi olarak 19-20 Ocak’ta yapılan birinci ihtar grevinden sonra 6 Şubat’ta iki günlük bir greve gitme daveti yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, iş bırakmalara 6 Şubat Pazartesi günü Berlin, Rostock ve Münih’te ve 7 Şubat Salı günü de Dortmund, Hamburg, Saarbrücken, Polch (Koblenz), Nürnberg, Frankfurt/Main ve Stuttgart kentlerinde “grev mitingleri”nin eşlik edeceği bildirildi.

Ver.di Lider Yardımcısı ve Başmüzakerecisi Andrea Kocsis, mevzuya ait değerlendirmesinde, grevin yeniden patronlara çok net bir ihtar sinyali olduğunu vurgulayarak, “Çalışanlar talepleri için çaba etmeye hazır ve artık güçlü bir maaş artışıyla sonuçlanacak bir müzakere tipi bekliyorlar.” sözünü kullandı.

Sendika ne istiyor

Ver.di sendikası, Deutsche Post AG alt maaş dilimlerinde yer alan yaklaşık 160 bin çalışan için yüzde 15’lik bir fiyat artışı talep ediyor.

Bu maaş kümelerinde temel aylık maaş brüt olarak 2 bin 108 avro ile 3 bin 90 avro ortasında bulunurken, Ver.di, bu maaşlı çalışanların net gelirlerinin büyük bir kısmını besin ve güce harcamak zorunda oldukları için yüksek enflasyondan bilhassa etkilendiğinin altını çiziyor.

Öte yandan bahse ait üçüncü tıp müzakerelerin 8-9 Şubat’ta yapılması bekleniyor.

Deutsche Post AG çalışanları, ikinci tıp müzakerelerde ilerleme kaydedilememesi nedeniyle Ver.di’nin davetinin akabinde 19-20 Ocak’ta iki günlük greve gitmişti.

Deutsche Post DHL Kümesi, dünya çapında yaklaşık 590 bin kişiyi istihdam ediyor.

Almanya’da 2022’de ortalama enflasyon yüzde 7,9’la 1951’den bu yana en yüksek düzeyini görmüştü.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap