Altın Fiyatı yeniden yükselir mi?

Altın fiyatındaki çılgın yükselişler sonrası yine çılgın sayılabilecek geri çekilmeler yaşandı. Bu durumda yatırımcılar altın fiyatı yeniden yükselir mi sorusunu merak etmeye başladı. Bu soruya net bir cevap vermek mümkün olmasa da fikir edinmek adına ipuçları yazımızda.
 Altın Fiyatı yeniden yükselir mi?

Pandemi dolayısı ile güvenli liman olma özelliğini pekiştiren ve bundan güç alan altın fiyatı aşı haberleri, görece iyimser veriler ve kötümser havanın çoktan fiyatlanmış olması sebebiyle kayda değer bir geri çekilme yaşadı. Peki bu seviyelerden sonra Altın fiyatı yükselir mi sorusuna birlikte cevap arayalım. 

Geçtiğimiz aylarda serbest piyasada gramı 540₺ bandına kadar yükselen değerli metal bu ivmesi ile pekçok yatırımcıyı cezbetmiş ve 500’lü seviyeler çok sayıda yatırımcı tarafından alım fırsatı olarak değerlendirilmişti.

Kasım ayının ilk haftasında tarihi rekor seviyesi olan 540₺/gr fiyatı, yine Kasımın son işlem günü 440₺ seviyesine kadar düşerek yatırımcısını ters köşeye yatırdı.

Peki Altın fiyatı yeniden yükselir mi?

Normal bir piyasa ortamında teknik analizler yardımıyla bu soruya daha olası bir cevap vermek mümkün olabiliyor. Ancak pandemi piyasasında öngörüler çok da sağlıklı olmuyor. Örneğin sisli bir havada araç kullanmak gibi görüş mesafemiz epey zayıflamış durumda.

Her ne kadar 440₺/gr seviyesinden yeniden 470₺/gr seviyelerine doğru bir tırmanış yaşanmış olsa da, 470 seviyesi kuvvetli bir direnç noktası oluşturup her seferinde 458-466 bandında bir üçgen hareketi yarattı.

Altın fiyatının yeniden yükseliş trendi için hiç kuşkusuz önce 470 sonra 490 ve nihayet 500 psikolojik noktaları aşılmalı ve bu noktalar üzerinde kuvvetli işlemler oluşmalı. Bu seviyeler asıldığı takdirde yeni bir kuvvetli yükseliş sinyalleri yanıyor demektir. Kısacası teknik analizlerin de bize yardımcı olduğu gibi belli bir yükseliş için önceden geçmekte zorlandığı noktaları geçmesini beklememiz gerekiyor. 

Yasal Uyarı: kuyumcularindunyasi.com da yer alan haber ve yorumlar analiz kapsamındadır yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap