Güvenli Liman nedir ne demektir?

 Güvenli Liman nedir ne demektir?

Yatırımcıları karşısına daha çok piyasa analizlerinde çıkan güvenli liman kavramını açıklamaya çalışalım. Güvenli liman nedir, güvenli liman araçları nelerdir birlikte bakalım.

Olağandışı piyasa ortamlarında yatırımcıların korunmak amacı ile yatırım yaptıkları, güvenilirliği geçmişteki performansına göre kanıtlanmış yatırım enstrümanlarına güvenli liman denir. Güvenli liman arayışı parasının değeri çok hareketli olan, enflasyonu yüksek olan gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerde daha fazladır.

Güvenli liman nedir denilince çoğunlukla akla altın geliyor olsa da bazı durumlarda istikrarlı ülke para birimleri de yatırımcılar nezdinde güvenli liman özelliği taşıyabilmektedir. ABD doları rezerv para olduğu için çoğunlukla altın dışında en çok tercih edilen güvenli liman olabilmektedir.

Kazançtan ziyade enflasyon, para değeri kaybı gibi durumlarda kaynaklarını korumak isteyen yatırımcılar güvenli liman olarak gördükleri maden veya para birimlerine yatırım yaparlar. Bu durum çoğu zaman talep eğrisi hareketlerinden ötürü belli bir fiyat enflasyonu oluşturuyor olsa da yatırımcı için kazançtan ziyade kayıp koruma anlamına gelmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap