Altın, Powell’ın konuşması öncesinde temkinli

 Altın, Powell’ın konuşması öncesinde temkinli

Investing.com – Altın fiyatları, dolar ve Hazine getirilerindeki güçlenmenin devam eden baskısıyla Salı günü yaklaşık bir ayın en düşük seviyesinde sabitlendi ve dikkatler şimdi Fed Başkanı Jerome Powell’ın günün ilerleyen saatlerinde yapacağı konuşmadan gelecek ekonomik ipuçlarına çevrildi.

Beklenenden daha güçlü çıkan ABD istihdam verilerinin, piyasaların Fed’in faiz artırımına ilişkin beklentilerini büyük ölçüde değiştirmesiyle sarı metal, yedi ayın en kötü haftalık düşüşünü yaşadıktan sonra Pazartesi günü sakin bir seans geçirdi.

Dolar ve Hazine getirilerindeki toparlanma, getiri sağlamayan varlıkların çoğunu baskı altına alırken son üç ayda güçlü bir yükseliş kaydeden altın, satış baskısının yükünü çekti.

Spot altın 1,868.49 dolarda yatay seyrederken altın vadeli işlemleri %0,1 artışla 1,881.20 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da geçen hafta %3’ün üzerinde değer kaybetti.

Şimdi dikkatler günün ilerleyen saatlerinde Washington D.C. Ekonomi Kulübünde Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı ile konuşmaya çevrilecek. Enflasyon ve para politikasına ilişkin yorumlar, Cuma günü paylaşılan ve beklenenden çok daha güçlü olan tarım dışı istihdam okumasının ardından yakından izlenecek.

Fed, geçen hafta beklendiği gibi faizleri yükseltmiş ve enflasyona karşı hareket etmeye devam ederken yakın vadede bunu yapmaya devam edeceğinin sinyalini vermişti. ABD enflasyonu son aylarda önemli ölçüde gevşemiş olsa da hâlâ merkez bankasının yıllık hedefinin oldukça üzerinde.

Güçlü tarım dışı istihdam verisi, güçlü bir istihdam piyasasının enflasyonu yüksek tutacağına dair endişeler nedeniyle piyasaların, Fed’in, bu yıl güvercin bir adım atacağına dair beklentilerini azalttığını da gördü.

Diğer değerli metaller Salı günü hafifçe yükseldi. Platin vadeli işlemleri %0,2 artışla 979,95 dolara yükselirken gümüş vadeli işlemleri, %0,3 artışla 22,310 dolara ulaştı.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, son beş seanstaki düşüşün ardından hafifçe yükseldi. Kırmızı metal, son dönemde elde ettiği kazançların büyük bir kısmını geri verdi ve başlıca ithalatçı Çin’deki ekonomik toparlanmaya ilişkin belirsizlik nedeniyle 4 dolar seviyesinin altına düşmeye yakın.

Birinci sınıf bakır vadeli işlemleri %0,2 artışla 4,0442 dolara yükseldi.

Küresel resesyon korkuları, özellikle faiz oranlarının yükselmeye devam etmesi ve enflasyonun nispeten yüksek kalması nedeniyle endüstriyel metal üzerinde de ağır bir baskı oluşturdu.

Yazar: Ambar Warrick

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap