Altın ve Bitcoin İçin Beklenen Gün Geldi: İşte Olabilecekler!

 Altın ve Bitcoin İçin Beklenen Gün Geldi: İşte Olabilecekler!

Bugün TSİ 22:00’de ABD Merkez Bankası’nın (FED) açıklayacağı kararı altın, kripto para, borsalar merakla bekliyor. Faiz açısından değişiklik beklenmese de, Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları piyasadaki seyrin değişmesine neden olabiliyor. Peki, piyasalarda nelerin yaşanması bekleniyor? Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

Fed kararı altın ve kripto parayı nasıl etkileyebilir?

Piyasalar, Fed’in TSİ 22:30’da yapacağı açıklamalara odaklanmış durumda. ABD’nin faizi azar azar artırılacağı düşündüğünden faizin ekside kalacağı belirtiliyor. Karar öncesinde ABD borsaları volatil hareket etti. Öte yandan, faiz artırım olasılıklarıyla yükselen ABD 10 yıllık tahvil faizleri geriledi. Fed’in kararı beklentisi, en çok değerli metalde baskı oluşturdu. Ons altın, bir süredir 1.800 dolarında işlem görüyor. Ancak analistlere göre Fed’in faiz artırma ihtimali piyasayı çoktan fiyatlandırdı, bu nedenle eğer bir geri çekilme yaşanırsa bunun çok da sert olmayacağı düşünülüyor.

Bazı uzmanlar, Fed’in bugünkü toplantısında faiz artırma ihtimalinin olmadığı, bunun için Mart ayının beklendiğine işaret etti. Ancak Bitcoin fiyatındaki sert düşüşün, ons altına yönelik talebi yükseltmiş olabileceği belirtiliyor. Kritik seviye olarak 1.800 dolar olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan Heraus Precious Metals, faiz artırımlarının yavaş hızda artırılmasını beklediklerinden faiz artırımlarında sonra reel getirinin sıfırın altında olacağını, bunun da altın fiyatlarına destek verebileceğini düşünüyor.

Son olarak, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş de Fed toplantısına dair beklentilerini aktardı ve altındaki pozisyonun bu toplantının sonrasında alınacağını düşündüğünü belirtti. Memiş, 2022 yılı boyunca mutlaka uzun vadeli pozisyonların korunması gerektiğini belirtiyor. Ons altının 1.960-2.000, gram altının ise 1.450 liraya kadar yükselebileceğini düşünüyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap